Blog

Przebudowa strony internetowej – Kiedy najlepiej wykonać redesign?

Redesign strony internetowej

Każda firma w pewnym etapie swojej działalności dociera do momentu, gdzie zbudowaną stronę trzeba przebudować. Redesign strony internetowej to nieodłączna część rozwoju i ważny aspekt konkurencyjny. Witryna jest bowiem wizytówką przy zdobywaniu nowych klientów, partnerów lub uwiarygodnieniu firmy pod względem wizerunkowym. Jak rozpoznać, czy to już czas na zmiany? Kiedy podjąć decyzję o unowocześnieniu strony?

Spis Treści

Przebudowa strony internetowej – Jak często powinno się aktualizować stronę?

Bez względu na to, czy firma zajmuje się sprzedażą online, czy prowadzi działalność w branży usługowej, przebudowa strony internetowej z biegiem lat staje się konieczna. Trendy konsumenckie nieustannie się zmieniają, widoczny jest rozwój nowych technologii, a także wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Wszystkie te czynniki sprawiają, że regularnie powinniśmy sprawdzać, czy to już czas na unowocześnienie witryny.

Nie ma jasno określonego czasu, po którym powinno się podjąć decyzję o przebudowie strony internetowej. Nasze doświadczenie jednak mówi nam, że najlepiej wykonać redesign strony internetowej raz na rok lub kilka lat w zależności od branży i dynamiki jej rozwoju w kwestii technologicznej. Przykładowo sklepy internetowe z branży odzieżowej wymagają częstszej aktualizacji niż strona wizytówka firmy przemysłowej. Każdy przypadek jednak powinniśmy rozpatrywać indywidualnie.

przebudowa strony internetowej to proces rozłożony w czasie
Unowocześnianie strony www to proces rozłożony na długi okres w czasie

Warto natomiast wspomnieć, że modyfikacja, ulepszanie i redesign strony internetowej nie zawsze jest jednorazowym działaniem. Najskuteczniejsze okazuje się stałe monitorowanie danych i regularna aktualizacja, aby zwiększać wskaźniki, na których najbardziej zależy firmie. Mówiąc prościej, najlepsze efekty osiągniemy jak podejdziemy do zmian na stronie jak do stale trwającego procesu.

Powodów odnowienia strony lub sklepu może być wiele. My najczęściej zauważamy kilka z nich:

  • chęć unowocześnienia i dopasowania do obecnych trendów witryny, aplikacji mobilnej lub sklepu,
  • dostrzeżenie wagi UX (User Experience) i wpływu użyteczności na konwersję,
  • dopasowanie strony i poszczególnych funkcjonalności do nowej strategii marketingowej firmy,
  • usunięcie elementów negatywnie wpływających na pozycje w wyszukiwarce i optymalizacja strony.

To tylko kilka motywów z wielu innych, które sygnalizują firmie potrzebę zmiany. Rzeczywistość udowadnia, że czynników świadczących o konieczności przeprowadzenia czynności redesignu strony internetowej jest znacznie więcej. Przeanalizowaliśmy najważniejsze z nich.

Redesign strony internetowej – Znaki, które sygnalizują, że warto

Istnieje co najmniej kilka znaków, których zauważenie powinno zapalić nam w głowie czerwoną lampkę. Redesign strony internetowej w poniższych przypadkach powinien pomóc nam zyskać nowych klientów i poprawić swoją sytuację na rynku. W przeciwnym razie ryzykujemy tracenie kolejnych okazji i szansę na zwiększenie sprzedaży.

Brak responsywności

responsywne strony internetowe

Agencja interaktywna jest w stanie skutecznie dopasować stronę do urządzeń mobilnych, co w dzisiejszych czasach jest standardem. Jeżeli nasza witryna nie wyświetla się w sposób prawidłowy na każdym rodzaju urządzeniach, bez wątpienia powinniśmy coś z tym zrobić. Czasy, w których pozycje w wyszukiwarce zależą głównie od wyników osiąganych przez strony i sklepu na urządzeniach mobilnych, wymagają dostosowania się. Brak responsywności często uniemożliwia dokonanie pożądanej przez użytkownika akcji. Skutkiem jest utrata potencjalnego klienta, a co za tym idzie, zysków.

Wysoki współczynnik odrzuceń – Konieczna przebudowa?

Wysoki współczynnik odrzuceń to wskaźnik, który w dużym uproszczeniu mówi o tym, jaka część użytkowników wychodzi z naszej witryny po przejrzeniu pierwszej strony. Możliwe, że spotkałeś się z sytuacją, gdy w pierwszych latach po powstaniu sklepu lub aplikacji webowej współczynnik utrzymywał się na niskim poziomie, lecz później zacząć wzrastać.

Nie należy bagatelizować tego znaku, gdyż może świadczyć o zmieniających się preferencjach użytkowników. Grupa docelowa mogła w międzyczasie przyzwyczaić się do nowoczesnych rozwiązań i nowych funkcjonalności u konkurencji. To sprawia, że może ona obecnie postrzegać naszą stronę jako nieinteresującą i wychodzić po kilku sekundach. Znak ten świadczy o konieczności przebudowy strony internetowej przez agencję interaktywną. Istnieje możliwość upewnienia się przed podjęciem ostatecznej decyzji podczas audytu UX lub badań User Experience. Statystykę mówiącą o rosnącym współczynników przeanalizujemy korzystając z danych w Google Analytics lub innych narzędzi pozwalających na stworzenie np. map ciepła (zbadanie drogi użytkownika w ramach serwisu).

Niska użyteczność, przestarzały wygląd i konieczność aktualizacji oprogramowania

Powyższy punkt może nam pokazać, że coś jest nie tak i zmusić do zastanowienia się, czy nasza strona przypadkiem nie jest przestarzała. Konkurencja nieustannie pracuje nad wdrażaniem nowych rozwiązań, funkcjonalności i ciekawych innowacji estetycznych. Jeżeli my pominęliśmy te działania na przestrzeni lat, może to czas na nadrobienie zaległości.

Inną sprawą jest konieczność aktualizacji języka oprogramowania na przestrzeni czasu. Poszczególne wersje języków programowania bowiem dezaktualizują się i są mniej odporne na ataki. Dbając o bezpieczeństwo konsumentów powinniśmy wtedy zachować się odpowiedzialnie i zadbać o uaktualnienia. A skoro już musimy zlecić pracę agencji interaktywnej i jednocześnie zastanawiamy się np. jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym, warto rozważyć przy okazji przebudowę. Zyskujemy wtedy szansę zrobienia dwóch pieczeni na jednym ogniu. Zadbamy o bezpieczeństwo, aktualność i estetykę przy jednoczesnym dopasowaniu strony do panujących trendów.

SEO (Search Engine Optimization) – Brak użyteczności i korzyści marketingowych

Modernizacja strony ma na celu zazwyczaj nie tylko zwrócenie uwagi na nowy wygląd, lecz potencjalne korzyści marketingowe. Dobrze zoptymalizowana strona pod wyszukiwarki ma szansę wskoczyć na wysokie pozycje na frazy, na których najbardziej nam zależy jako właścicielom firmy. Dzięki temu bowiem z większą łatwością zostaniemy znalezieni przez potencjalnych klientów.

Czynników, które wpływają na pozycje strony w wyszukiwarce nie da się zliczyć. Google jednak udostępnia co najmniej kilka zasad w tym zakresie, którymi należy się kierować. Wskazują między innymi na szybkość ładowania strony, którą sprawdzimy w narzędziu o nazwie Google Speed Insights. Starsze strony mają to do siebie, że często ładują się wolno, a obrazy na nich są niezoptymalizowane, co utrudnia konsumentowi interakcję.

Niekiedy zadbanie o wszystkie aspekty związane z użytecznością, SEO, a także estetyką przy decyzji o przebudowie strony internetowej staje się nieopłacalne. Szczególnie, gdy zastanawia nas, dlaczego pomimo rosnących wydatków na pozycjonowanie w wyszukiwarce dalej nie otrzymujemy satysfakcjonujących wyników. Warto wtedy rozważyć stworzenie strony, sklepu lub serwisu od nowa, gdyż wbrew pozorom może okazać się to tańsze.

Planując redesign strony internetowej zastanów się nad strukturą serwisu. Możesz w tym celu skorzystać z konsultacji. Dobra struktura sprawia, że użytkownik już w ciągu kilku sekund jest w stanie dotrzeć do pożądanej informacji lub produktu. Jeżeli nie jest to z możliwe z określonego powodu, konieczne będą zmiany. Mimo, że przebudowa w takiej sytuacji wydaje się dużym wydatkiem, w długiej perspektywie zazwyczaj decyzja tego rodzaju zwraca się finansowo.

Problem z dodawaniem nowych treści i obsługą panelu w firmie

Decyzja o tym, aby przeprowadzić redesign strony internetowej nie musi mieć podstaw w czynnikach zewnętrznych. Niekiedy zostaje podjęta na wniosek pracowników wewnątrz firmy. Przykładem jest sytuacja, w której strona nie ma panelu klienta. To oznacza, że w przypadku chęci aktualizacji informacji na stronie lub wprowadzenia nowych danych, firma za każdym razem musi zlecać to programiście.

Długoterminowo jest to mało wygodne, bo zmiany nie zawsze są wprowadzane wystarczająco szybko. Jest to również kosztowne. Znacznie łatwiej byłoby, gdyby każdy z pracowników mógł z pomocą kilku kliknięć wprowadzić nowy tekst, wpis na bloga lub inny element bez koniecznej interwencji programisty, prawda? Nowoczesne sklepy i strony internetowe praktycznie za każdym razem umożliwiają samodzielne wprowadzanie zmian w treści.

Brak przełożenia działań marketingowych na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym

A może inwestujesz od miesięcy w działania marketingowe, które nie przynoszą skutku? Może kolejne agencje marketingowe wysyłają Ci raporty z wynikami przedstawiającymi wejścia na stronę, z którymi nic się później nie dzieje? To może oznaczać, że Twoja uwaga skierowana jest w złą stronę, a prawdziwy problem może tkwić w użyteczności sklepu internetowego.

Niedopasowany do rynku, stary i powolny sklep internetowy często nie będzie miał szans generować sprzedaży nawet przy ogromnych budżetach marketingowych. Brak czujności i zauważenia prawdziwego źródła problemu może spowodować, że przez lata wykonywać będziemy syzyfową pracę zwiększając liczbę wejść. Nie będą one jednak zwiększać sprzedaży, a jedynie zniechęcą większą liczbę klientów do sfinalizowania transakcji. Zadbaj o to, by sklep był użyteczny i dopasowany z pomocą badań User Experience lub analizy eksperckiej naszej agencji interaktywnej.

Podsumowanie – Co daje przebudowa strony internetowej?

Przebudowa strony internetowej musi się opłacić pod względem biznesowym i do tego sprowadza się zazwyczaj dyskusja. Powyższe punkty pomogą Tobie zidentyfikować moment, w którym możliwe jest uzyskanie jak największego zwrotu z takiej inwestycji. Jeżeli jeszcze nie jesteś pewny, porozmawiaj z nami, a z chęcią doradzimy najkorzystniejsze rozwiązanie.

Podziel się:

Powiązane artykuły

Webflow CMS zarządzanie treścią
Zalety i wady Shopify. Plusy i minusy platformy Shopify