Wraz ze wzrostem konkurencji w większości branży coraz większą uwagę poświęca się użyteczności strony lub sklepu internetowego. Okazuje się, że działania związane z poprawieniem UX (User Experience) witryny mogą znacznie zwiększyć sprzedaż i zbliżyć firmę do osiągnięcia założonych celów biznesowych. Podczas lektury artykułu poznasz wyzwania i rozwiązania związane z usługą audytu UX agencji interaktywnej.
Czym jest audyt UX?
Zacząć należy od samej definicji i wyjaśnienia nazwy, którą jest audyt UX. Jeżeli jako przedsiębiorca dopiero zbierasz informacje o produktach interaktywnych i rozwijaniu produktów online, przyda Ci się to przy zlecaniu podobnych usług agencji interaktywnej. Posiadając poniższe informacje łatwiejsze będzie też samo zweryfikowanie efektu końcowego na przestrzeni czasu.
Każdy biznes ma pewne cele do osiągnięcia. Czasem jest to zdobycie jak największej ilości zapytań poprzez formularz na stronie internetowej, a innym wypracowanie wyników sprzedażowych w sklepie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których coś blokuje wzrost firmy, a cele nie są osiągane. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, powinno nam to dać do myślenia, skłonić do analizy konstrukcji i funkcjonalności serwisu. Tym zagadnieniem właśnie zajmuje się audyt UX! Analiza użyteczności to inaczej weryfikacja witryny pod kątem celów biznesowych, zbadanie każdego z jej elementów, a na końcu wyciągnięcie wniosków i zaproponowanie zmian. Wprowadzenie zaleceń powinno skutkować poprawieniem efektywności.
Z czego składa się audyt UX (User Experience)
Zakres przeprowadzenia audytu UX zależy zazwyczaj od potrzeb i zakresu zleconego przez klienta projektu. Istnieje jednak zbiór korzyści, które otrzymuje firma jako efekt podjętej współpracy. Należą do nich:
- raport z rekomendacjami agencji interaktywnej i jego szerokie omówienie wraz z oddelegowanymi osobami,
- gotowe projekty graficzne i makiety z zalecanymi zmianami,
- zakodowanie zmian, czyli wprowadzenie wcześniej określonych zaleceń w życie przez programistę.
Całość składa się na kompleksowy proces, który pozwala zakończyć współpracę widocznym efektem. Raport zawiera bowiem wszystkie wnioski przeprowadzonych badań i analiz eksperckich. Skonstruowanie makiet wymaga przedyskutowania możliwości z zespołem firmy. Etap drugi natomiast, czyli tworzenie, to praca twórcza wykonywana przez agencję. To właśnie wtedy wnioski zostają zmienione w rozwiązania, a firma otrzymuje szansę realnego poprawienia swoich wyników. Jeżeli skonstruowane makiety i projekty graficzne zostaną zaakceptowane, możliwe jest wdrożenie opisanych rozwiązań przez programistę lub zespół programistów zależnie od stopnia złożoności projektu.
Często firmy posiadając już część zasobów decydują się na pomoc firmy zewnętrznej tylko w ograniczonym zakresie. Przykładem może być sytuacja, gdy firma posiada programistów, którzy mogą wprowadzić zmiany, lecz brak jej projektantów i specjalistów UX. Wtedy zleca ona wspomnianą część pracy na zewnątrz, gdyż tylko tak możliwe stają się rzetelne wyniki badań.
Warto wspomnieć też o zakresie raportu, który jest bardzo ważnym elementem każdego realizowanego w ramach audytu UX zlecenia. Znajdują się w nim takie dane jak:
- zachowanie użytkowników na podstawie danych z programów analitycznych (np. Google Analytics),
- zarys potencjalnego klienta i jego drogi na stronie, czyli prościej mówiąc, persony, do której kierujesz produkt lub usługę jako firma,
- proponowane zmiany estetyczne, przedstawienia produktów, odnośników i filozofię stojącą za wprowadzeniem tych zmian,
- informację zwrotną na temat wydajności i optymalizacji strony (responsywność, dostosowanie do urządzeń mobilnych, bezpieczeństwo)
Wszelkie zauważone błędy w raporcie grupowane są według ich wpływu na barierę osiągnięcia celów biznesowych. Zazwyczaj dzieli się je na krytyczne, średnie i podstawowe. Jak się pewnie domyślasz, krytyczne to te najbardziej poważne i realnie zagrażające prawidłowemu działaniu Twojej strony.
Jak sprawdzić UX sklepu lub strony podczas audytu?
Zlecenie lub wykonanie audytu UX z pomocą własnych specjalistów stanie się prostsze, gdy zrozumiesz cały proces. Usługa to bowiem szereg procedur, a pominięcie wybranych z nich może skutkować dotkliwymi skutkami w postaci braku zauważalnych efektów po zakończeniu projektu.
- Analiza firmy pod względem biznesowym - Zawiera dokładny wywiad ze zleceniodawcą, aby wypracować odpowiednie podejście biznesowe. Sprawdzenie odpowiednio strony lub sklepu, a także zaproponowanie rozwiązania, wymaga indywidualnego dopasowania.
- Pogłębione analizy produktu interaktywnego - Moment audytu UX, który uważany jest za kluczowy pod względem kompetencji. To właśnie w tym momencie bada się wpływ UX na skuteczność sprzedaży i przeprowadza analizę ekspercką (heurystyczną lub w formie wędrówki poznawczej). Jeżeli firma zdecydowała się na badania User Experience, również przeprowadzane one są na tym etapie.
- Stworzenie kompleksowego raportu - Raport zawiera wszelkie elementy przedstawione powyżej. Estetyka opracowanego raportu pozwala na łatwe zapoznanie się z danymi i wyciągnięcie wniosków.
- Wideokonferencja, podczas której omawiamy wszelkie zagadnienia - Otrzymany raport warto omówić, aby zyskać pewność, że obie strony podobnie rozumieją te same zagadnienia. Podczas takiej rozmowy wyjaśnia się znaczenie każdego z punktów, aby następnie podjąć decyzję o realizacji dalszej pracy.
- Projektowanie zaplanowanych makiet i projektów graficznych (UX i UI)- Jeżeli propozycje i zalecenia zostały rozpatrzone jako możliwe do wdrożenia w ramach budżetu, czas na projektowanie. To etap, w którym graficy i projektanci UX pracują razem w celu wypracowania odpowiadających na potrzeby klientów rozwiązań interaktywnych.
- Oprogramowanie, czyli wdrożenie rozwiązań - Akceptacja makiet skutkuje przystąpieniem do pracy i zaprogramowaniem zmian. Jeżeli firma zdecydowała się na kompleksowy audyt UX wraz z wdrożeniem zmian, po oddaniu gotowej strony internetowej lub sklepu może liczyć na wzrastające wraz z upływającym czasem wyniki.
Cena audytu UX i inne koszty z nim związane
Koszty związane z usługą są mocno zróżnicowane. Dzieje się tak ze względu na to, że audyt UX zawiera niekiedy kosztowne badania User Experience. Innym razem natomiast wystarczy analiza ekspercka projektanta wraz z danymi z narzędzi. Powyższe etapy w pewnym stopniu obrazują to jak różna może być skala projektu. Czy klient zdecyduje się na makiety i projekty graficzne, czy wystarczy mu raport? Czy konieczne będzie wdrożenie zalecanych zmian, czy nie? Odpowiadając na te i podobne pytania agencja interaktywna jest w stanie wycenić usługę.
Cennik audytu UX może wahać się w przedziale od kilkuset złotych do kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Właśnie ze względu na tak duże rozbieżności ofertę tworzy się indywidualnie. Warto założyć, że wykonawcy również zależy, aby wykonana usługa przyniosła realne korzyści biznesowe.
Wpływ UX na skuteczność sprzedaży w firmie
Wśród innych konkurentów powinniśmy się wyróżnić, aby przekonać potencjalnych klientów i partnerów. Niekiedy jednak nawet najlepszy marketing nie uzupełni braków, które posiada nie użyteczna strona. Dzieje się tak dlatego, że użytkownicy na przestrzeni czasu robią się bardziej wybredni w stosunku do produktów interaktywnych.
Wychodzą, gdy cokolwiek na stronie jest niejasne, usługi są niedokładnie opisane, a formularz za długi do wypełnienia. Nie finalizują transakcji w sklepie internetowym, bo droga do tego jest zbyt długa, a wybór metod płatności zbyt mały. Każdy stracony klient, który nie podjął akcji, na której Ci zależy to stracony zysk, który inaczej mógłby się znaleźć w Twojej kieszeni.
Właśnie pod tym względem audyt UX wpływa na sprzedaż i wyniki firmy. Wprowadzone zalecenia pozwalają na skrócenie drogi użytkownika i sprawienie, że będzie poruszał się po witrynie z przyjemnością. Znalezienie produktu, sfinalizowanie zamówienia, wypełnienie formularza lub odnalezienie opisu usługi nie będzie stanowiło dla niego już problemu. Aby jednak dopasować stronę do potrzeb użytkownika, potrzebna jest wiedza ekspercka. Audyt UX pozwala na jej uzyskanie i w przypadku prawidłowego przejścia przez proces, mamy pewność odnotowania długotrwałych korzyści z jego wykonania.