Pod tą tajemniczą nazwą kryją się usługi, które pomogą rozwinąć i ulepszyć Twój biznes. Agencja interaktywna buduje unikatowe wizerunki marek i – co najważniejsze – sprawia, że zaczynają one pojawiać się w umysłach odbiorców. Odpowiada za kampanie reklamowe w sieci, a czasem nawet poza nią. Podpowiada i doradza.Jest na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami i wie, jak je wdrożyć w Twojej firmie.
Ale czym konkretnie jest agencja interaktywna? Kiedy jej potrzebujesz i jak wybrać najlepszą spośród wielu różnych firm? Czego unikać? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Agencja interaktywna - specjaliści od tworzenia indywidualności w sieci
Choć internet jest już z nami od lat 90., to posiadanie przez firmę własnej strony www nadal utożsamiane jest z byciem nowoczesnym i profesjonalnym. Zwłaszcza takiej z efektem „wow”. Do jej zbudowania potrzebne jest spore doświadczenie i wiedza na temat trendów – a to należy do zadań agencji kreatywnej.
Agencja interaktywna zaprojektuje dla Ciebie witrynę, zajmie się również przebudową istniejącej strony internetowej. Zaprojektuje i zaprogramuje sklep internetowy, blog, a nawet aplikację mobilną. Dobierze szatę graficzną, konkretne rozwiązania technologiczne, treść, a nawet model nawigacji. Na koniec wdroży strategię promocji marki, dzięki której zyskasz rozgłos jako firma i zaczniesz przyciągać klientów.
W skrócie usługi, które oferuje agencja interaktywna, mają za zadanie stworzyć wyróżniający się i spójny z tożsamością marki wizerunek oraz wypromować biznes w internetowym świecie.
Interaktywny - zdolność do wzajemnego oddziaływania na siebie, przez komunikujące się strony
Wszystko zaczyna się od długiej rozmowy z klientem, w trakcie której przedstawiane są oczekiwania i potrzeby oraz możliwe rozwiązania. Następnie agencja interaktywna przygotowuje wstępny szkic projektu - na podstawie danych od klienta - który jest modyfikowany aż do osiągnięcia pożądanego efektu końcowego.
Usługi świadczone przez agencję interaktywną
Własna strona internetowa, blog, aplikacja mobilna i wiele, wiele więcej – to właśnie usługi, które świadczy agencja interaktywna. Do tego agencje opracowują strategie działania, budują widoczność firm w sieci i reklamują je.
Usługi agencji interaktywnej mogą obejmować:
- Tworzenie stron oraz sklepów internetowych;
- Projektowanie aplikacji mobilnych;
- Przeprowadzanie audytów stron internetowych;
- Budowanie wizerunku marki w sieci;
- Prowadzenie profilu w mediach społecznościowych;
- Projektowanie logotypów i pełnej identyfikacji wizualnej marek;
- Prowadzenie bloga firmowego;
- Uruchamianie i nadzorowanie kampanii marketingowych, np. Google Ads;
- Pozycjonowanie stron www.
Agencja interaktywna zwykle skupia się na działaniach związanych ze środowiskiem internetowym. W Hilvec odeszliśmy od tego schematu i naszym klientom proponujemy dodatkowo:
- Stworzenie kampanii offline;
- Przygotowanie materiałów drukowanych i reklamowych;
- Tworzenie wizualizacji oraz animacji 3D.
Jak wybrać dobrą agencję interaktywną?
Po wpisaniu hasła „agencja interaktywna” w Google otrzymujemy, aż 21 mln wyników. Jak spośród takiego grona różnych firm wybrać tę najbardziej odpowiednią?
Oto lista czynników, na które warto zwracać uwagę przy wyborze agencji.
Strona internetowa agencji interaktywnej
Zgodnie z definicją agencja interaktywna działa w przestrzeni internetowej. Musi więc być tam obecna. I to nie byle jak. Ważna jest nie tylko pozycja strony www w wyszukiwarce na konkretne frazy, w tym frazy lokalne i ogólne, ale także jej aspekt wizualny i UX.
Witryna agencji interaktywnej powinna być intuicyjna, przejrzysta i spójna z wizerunkiem marki kreowanym w innych kanałach marketingowych. Powinna zapraszać Cię do obcowania z nią, przeczytania bloga czy wysłania zapytania ofertowego.
Jeśli na tym etapie nadajecie na tych samych falach to dobry znak. Oznacza, że agencja interaktywna zna swoich klientów i ich upodobania, świetnie więc poradzi sobie z dopasowaniem witryny i strategii marketingowej do Twojej grupy docelowej.
Portfolio agencji
Punkt obowiązkowy. Jeśli interesuje Cię nowy layout Twojej witryny internetowej bądź odświeżenie starej, zapewne masz już w głowie jakąś koncepcje. Sprawdź, czy agencja interaktywna zaspokaja Twoje wyobrażenia o przyszłym wizerunku Twojej marki. Przejrzyj wcześniejsze realizacje i zwróć uwagę na rodzaj nawigacji, kolory czy rozwiązania technologiczne.
Jednocześnie pamiętaj, że to JAKOŚĆ, a nie ilość pokazanych projektów ma znaczenie. Analizując portfolio zwróć uwagę również na branże, w których obraca się agencja interaktywna. Może to być znak, w czym najlepiej się specjalizują, ale niekoniecznie musi oznaczać, że Ty nie możesz współpracować z nimi.
Czasem wystarczy krótkie zapytanie lub rozmowa na temat nowego projektu, aby rozwiać wątpliwości i sprawdzić, czy dana agencja interaktywna faktycznie pomoże Ci rozwinąć Twój biznes.
W Agencji Hilvec porozmawiasz z nami bezpłatnie o Twoich potrzebach, my podsuniemy Ci rozwiązania, a Ty sam wybierzesz, czy to co proponujemy, jest dla Ciebie.
Opinie innych klientów
W internecie nic nie zostaje niezauważone. Opinie klientów na temat wcześniejszych realizacji przeczytasz na stronie www agencji interaktywnej, a także w mediach społecznościowych (facebook, linked-in) oraz w wyszukiwarce google.
Warto zapoznać się z pozytywnymi jak i negatywnymi opiniami, aby samemu wyrobić sobie zdanie iz decydować, czy dana agencja interaktywna faktycznie sprawdzi się w praktyce.
Komunikacja z klientami i terminowość
Wprawdzie nie sprawdzimy tego, dopóki sami nie poczujemy na własnej skórze, jak wygląda współpraca, ale możemy delikatnie wybadać temat, wczytując się w komentarze klientów.
Na co zwracać uwagę? Dobra agencja interaktywna będzie terminowo wywiązywać się ze swoich obowiązków. Pracownicy z chęcią rozwieją wszystkie Twoja wątpliwości i wytłumaczą przeprowadzane przez nich działania tak, żebyś zrozumiał, za co płacisz i co zyskujesz. Ważne, aby na każdym etapie prac agencja interaktywna informowała Cię o postępach – może to robić np. w formie mailowej.
Profile w mediach społecznościowych mogą stać się dla Ciebie wyznacznikiem do zrozumienia sposobu komunikacji przez agencję kreatywną. Zobacz, w jakim tonie konstruowane są posty i jak zachowuje się społeczność wokół marki.
Zakres usług agencji interaktywnej
Istnieją agencje o różnym zakresie usług i różnych widełkach cenowych. Zanim wybierzesz swojego faworyta, sprawdź czy oferuje dokładnie to, czego potrzebujesz. Możesz trafić na agencje interaktywną, która oferuje naprawdę sporo, ale Ty skorzystasz z ich pomocy tylko w nieznacznej ilości, a poniesiesz wyższe koszty. Dokładnie zbadaj swoje cele i potrzeby, aby uniknąć nieporozumień i straty pieniędzy, które mógłbyś wykorzystać w zupełnie innym celu biznesowym.
Cena
Ostatnim czynnikiem powinna być cena. Często powodem wyboru konkretnej agencji interaktywnej jest ograniczony budżet, jednak takie podejście może zakończyć się niepowodzeniem. W końcu agencja buduje Twój firmowy wizerunek w sieci, który będzie na Ciebie pracował przez wiele kolejnych lat.
Dodatkowo wszystko zależy od rozmiaru i specyfiki projektu. Istnieje wiele czynników wpływających na wycenę strony czy aplikacji. Zanim dokonasz wyboru pod względem cenowym, zastanów się, czy dana agencja faktycznie spełnia wszystkie Twoje potrzeby.
Warto zapłacić trochę wyższą cenę, aby dostać więcej i w lepszej jakości.
Różnice między agencją interaktywną, reklamową i SEO
Pojęcia agencja interaktywna i reklamowa są często mylone i błędnie rozumiane. Na samym początku agencja interaktywna miała prowadzić swoje działania jedynie w przestrzeni internetowej. Dzisiaj bywa różnie. Większość agencji interaktywnych skupia się na budowaniu wizerunków marek w sieci, w tym mediach społecznościowych, pozycjonowaniu i kampaniach płatnych, ale niektóre oferują usługi znacznie szersze, w tym przygotowanie materiałów drukowanych czy kampanii offline.
Można jednak powiedzieć, że klasyczna agencja interaktywna przeprowadza działania w sieci, a agencja reklamowa pomaga markom w promocji w kanałach standardowych, czyli w radio, telewizji, prasie drukowanej, a także przy pomocy ulotek, billboardów oraz organizowania konferencji.
Natomiast agencja SEO wdraża jedynie rozwiązania, które skupiają się na pozycjonowaniu strony internetowej, zarówno w postaci wyników organicznych, jak i płatnych. Te usługi mogą również leżeć w gestii agencji interaktywnej, ale ich głównym zadaniem jest tworzenie stron www oraz wdrażanie różnych kampanii marketingowych w sieci.
Zalety współpracy z agencją interaktywną
Dobra agencja interaktywna oszczędzi Twój czas i pieniądze. Pracujący tam specjaliści doskonale znają się na swoim fachu, wiedzą więc jak uniknąć błędów oraz jak kształtują się aktualne trendy w marketingu. Dodatkowo dzięki współpracy z agencją nie musisz szukać osób, które odpowiedzialne będą za regularne prowadzenie działań marketingowych w sieci w Twojej firmie. A jak zapewne się domyślasz, znalezienie profesjonalnego zespołu nie należy do najprostszych zadań i kosztuje całkiem sporo.
Skupisz się na rozwoju własnego biznesu. Agencja interaktywna zajmie się budowaniem wizerunku marki, a Ty zaczniesz ulepszać swoje usługi i produkty albo wprowadzać nowe, innowacyjne rozwiązania.
Możesz liczyć także na fachowe doradztwo z każdej dziedziny marketingu internetowego. Agencja interaktywna dysponuje doświadczonym zespołem, który uczciwie oceni Twoją sytuację na rynku i pomoże wdrożyć to, co powinna zostać wdrożone.
Specjaliści pracujący w agencji interaktywnej
W niewielkich agencjach interaktywnych spotkamy zazwyczaj zespół ekspertów różnych dziedzin. W skład takiego zespołu mogą wchodzić m.in. projektanci stron internetowych, którzy dbają o atrakcyjny wygląd i funkcjonalność witryn, oraz programiści front-end, zajmujący się implementacją projektów w kodzie lub no-code developerzy wdrażających strony na platformach no-code.
Nasza oferta: Tworzymy strony internetowe na platformie Webflow
Copywriterzy są odpowiedzialni za tworzenie treści na strony internetowe i opisów produktów, podczas gdy specjaliści ds. marketingu internetowego skupiają się na strategiach online, takich jak pozycjonowanie stron (SEO), kampanie reklamowe czy analiza danych. Graficy komputerowi tworzą elementy graficzne, a specjaliści ds. mediów społecznościowych zarządzają profilami klientów w social mediach i prowadzą kampanie reklamowe.
Agencja interaktywna i rozpoczynanie współpracy - Najczęstsze błędy
Rozpoczęcie współpracy oznacza zazwyczaj dużo rozmów, pytań, ustaleń, spotkań i dokumentów. Ilość formalności do przedyskutowania i podpisania oczywiście różni się w zależności od wielkości i zaawansowania projektu. Istnieją jednak stereotypy i błędy, które już na początku mogą obniżyć jakość współpracy klienta z agencją i narazić strony na niepotrzebne ryzyko. Poniższe błędy tak samo łatwo popełnić, jak ich uniknąć. Wystarczy pamiętać o kilku sprawach, aby oszczędzić sobie zbędnych zmartwień!
Brak znajomości potrzeb klienta i pytań ze strony agencji
Tworzenie serwisów www i innych produktów interaktywnych wymaga nie tylko umiejętności technicznych i profesjonalnego zespołu. Nawet najlepiej dopracowany technicznie produkt może okazać się nieskuteczny, gdy nie odpowie na realne potrzeby odbiorców. Agencja interaktywna więc musi uwzględnić co najmniej dwie grupy potrzeb i zadawać pytania, na które otrzyma odpowiedzi.
Pierwszą grupą potrzeb są oczekiwania klienta, czyli firmy, która chce zrealizować dany projekt serwisu www lub innego produktu. Zazwyczaj już na etapie rozmów osoby odpowiedzialne za realizację projektu w firmie mają specyficzne wymagania, zakres funkcjonalności i najpotrzebniejsze elementy przyszłego produktu. Wszystkie one muszą znaleźć się przy prezentacji efektów końcowych, gdyż ich użycie zazwyczaj jest uzasadnione i spójne ze strategią, jaką realizuje dana firma.
Druga grupa potrzeb to czynnik, od którego zależy realna skuteczność finalnego produktu. Jeżeli agencja interaktywna zrozumie je i odpowie dopasowanym oprogramowaniem, szanse na osiągnięcie sukcesu zwiększają się co najmniej kilkukrotnie. Potrzeby odczytamy ze skonstruowanych przez firmę na wcześniejszym etapie person potencjalnych użytkowników. Jeżeli natomiast ich nie skonstruowała, będzie to konieczne przy współpracy z agencją interaktywną podczas wywiadu pogłębionego lub badań na konsumentach.
Brak koncentracji na potencjalnej wartości biznesowej
Budując serwis www lub innego rodzaju produkt z agencją interaktywną w Polsce firmy omyłkowo mogą skupić się nie na tych wartościach, które realnie przyczynią się do ich wzrostu na danym rynku. Jednym z największych błędów jest brak uzasadnienia biznesowego wykorzystania danej funkcjonalności lub elementu. Współczesny konsument jest wyjątkowo wymagający, co wymusza na software house’ach z całej Polski uzasadnienie stosowanych rozwiązań za pomocą wiedzy, doświadczenia biznesowego, poprzednich sukcesów i badań.
Zdarza się, że projekty realizowane są bez rozważenia wartości biznesowej, jaką mogą przynieść firmie. To, że dany pomysł spodobał się kilku osobom w organizacji nie oznacza jednak, że w dłuższej perspektywie osiągniemy założone cele. Warto tak planować projekt, aby w pierwszej kolejności mieć na uwadze wartość dodaną do życia konsumenta, a z drugiej strony do budżetu firmy. Inaczej zwiększamy ryzyko wykonania estetycznego, użytecznego i zgodnego z założeniami produktu, lecz zupełnie odrzuconego przez rynek.
Problemy komunikacyjne i brak odpowiedzi jednej ze stron
Wykonanie strony internetowej, serwisu www, aplikacji webowej lub innego produktu wiąże się zazwyczaj z koniecznością wymiany informacji na temat stopnia realizacji projektu. Akceptacja i informacja zwrotna wykonanej dotychczas pracy, akceptacja pomysłów agencji, analiza stopnia realizacji celów i konsultacje w zakresie potrzebnych materiałów to tylko kilka czynności, które konieczne są w czasie współpracy. Opóźnienie w ich wykonaniu i zwlekanie z następnymi odpowiedziami niestety skutkować może opóźnieniem projektu i otrzymaniem finalnej wersji po terminie.
Jak zaradzić temu wyzwaniu? Jak uniknąć przedłużeniu prac? Wystarczy na początku współpracy, przy podpisywaniu umowy porozmawiać o terminach, w których wysyłane będą materiały, akceptacje i inne informacje niezbędne do prawidłowego wykonania produktu. Dzięki temu nie tylko klient czuje motywacje do sprawnego udzielania odpowiedzi, lecz ma poczucie, że agencja bez problemu wykona mu raport z wykonanych prac, gdy tylko o to poprosi.
Zmiany w podstawowej koncepcji projektu
Czy zdarzyła Ci się sytuacja, gdy dany projekt został zlecony agencji zaraz po wypracowaniu podstawowego pomysłu? Czy prace zostały rozpoczęte przed wykonaniem podstawowego rozeznania, przejrzeniem dokumentacji przez przełożonych i innymi formalnościami?
Pośpiech jest zazwyczaj bardzo złym doradcą, a świadczą o tym projekty, które ze względu na ogromną ilość zmian w podstawowej koncepcji na etapie realizacji w pewnym momencie łatwiej jest wykonać od nowa! Metodologia zwinna Agile pozwala nam, jako agencji realizować projekty w sposób umożliwiający ich modyfikację na dowolnym etapie. Warto jednak zwrócić uwagę, że przy zmianach w podstawowej koncepcji, niekiedy powinna zmienić się również strategia rozwoju i miejsce skupienia większości prac. Zaleca się, aby firma w przypadku problemów z określeniem koncepcji projektu, na którym będziemy opierać wszystkie udoskonalenia, przedyskutowała całość z agencją interaktywną.
Konsultacje i wspólne warsztaty z pewnością pomogą połączyć doświadczenie wykonawcy, wiedzę na temat użytkowników i przypuszczenia z charakterystyką branży klienta i komunikacją dotyczącą potrzeb. Lepiej będzie poświęcić więcej czasu na dopracowywanie początkowych ustaleń niż w kolejnych etapach wprowadzać niekończącą się liczbę zmian rzutujących na budżet i termin wykonania.
Koncentracja wyłącznie na rynku lokalnym
Jaką agencję wybrać do stworzenia serwisu internetowego? Czy lokalizacja jest przewagą konkurencyjną, która powinna wpływać na naszą decyzję? Czy potrzebujemy osobistego kontaktu z agencją?
Odpowiedzi wbrew pozorom są bardzo proste! Błędem, który popełnia wiele firm, szczególnie z mniejszych miejscowości jest poszukiwanie agencji interaktywnej tylko w najbliższej okolicy. Wybór wtedy paść może po prostu na firmę, która znajduje się najbliżej, a to wszystko bez głębszej analizy i rozmów. Oczywiście nie jest wykluczone, że tego rodzaju firma trafi na kompetentną agencję, lecz podejmuje ona w ten sposób bardzo wysokie ryzyko.
Bez względu na to, czy jako klient wybierzesz agencję interaktywną z trójmiasta, stolicy, czy południowej części kraju, większość spotkań, ustaleń i raportów możecie przeprowadzać zdalnie. Nawet, gdy klient nie posiada doświadczenia w tego rodzaju współpracy, może liczyć na wykonawcę. Nasz software house ma sprawdzone schematy i procesy dotyczące współpracy zdalnej, dzięki czemu komunikacja jest tak samo dobra, jak przy spotkaniach w cztery oczy. Narzędzia, aplikacje i technologia pozwala w ten sposób zaoszczędzić czas, który przeznaczyć można na efektywną pracę nad serwisami www.
Brak jasności w rozliczeniach z wykonawcą
Za co dostaję kolejne faktury? Jakie działania wykonała agencja? Jak często muszę dokonywać płatności?
Jeżeli jako klient lub manager odpowiedzialny za prowadzenie konkretnego projektu zadałeś sobie kiedykolwiek podobne pytania, warto dopracować komunikację z wykonawcą! Metody rozliczeń z agencją interaktywną przy większych i małych projektach są różne. Wybór jednej może z początku wydawać się trudny i jest przedmiotem wielu negocjacji, lecz gdy już go ustalimy, będziemy wiedzieć dokładnie, kiedy i za co zostanie wystawiona faktura.
Metody rozliczeń dzielą się najczęściej na abonament miesięczny, time & materials lub fixed price. Pierwszy sposób zakłada, że przy stałym utrzymaniu serwisu klient płaci określoną kwotę cyklicznie co miesiąc lub dłuższy, ustalony okres. Druga metoda to płatność za wykonane etapy projektu. Przy wyborze tego rodzaju rozliczenia w umowie powinny być terminy dostarczenia konkretnej wartości dodanej dla klienta i cena, jaką musi on zapłacić za etap. Decydując się natomiast na fixed price klient płaci za projekt z góry. Wtedy po stronie agencji leży dopracowanie produktu w najmniejszym szczególe mieszcząc się w początkowych kalkulacjach.
Zapobiegając popełnieniu tych błędów szansa na dowiezienie projektu o najwyższej możliwej jakości wzrasta kilkukrotnie. Mamy nadzieję, że teraz proces zawierania współpracy przebiegnie bez utrudnień i większych wyzwań. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, chętnie porozmawiamy z Tobą o następnym projekcie!
Zakończenie
Podsumowując, agencja interaktywna to coś więcej niż tylko zespół specjalistów od technologii i designu. To partner, który pomaga firmom osiągnąć ich cele, buduje markę i zwiększa zasięgi w sieci. Dzięki przemyślanej strategii, dopracowanej kreacji i technologii, agencja interaktywna jest w stanie wnieść wartość, której samodzielne działania często nie są w stanie zapewnić.
Jeśli zastanawiasz się nad współpracą z profesjonalną agencją interaktywną, rozważ możliwości, jakie może przynieść Hilvec®. Jesteśmy gotowi tworzyć rozwiązania, które przyczynią się realizacji Twoich planów i do rozwoju Twojej firmy.