Zwyczajne treści są wszędzie. Myśl, że „content is a king” tak poszła w świat, że jej znaczenie mocno się rozmydliło. Możesz tworzyć zwykłe i nawet całkiem ciekawe teksty, ale i tak ciężko będzie Ci dotrzesz do tych odbiorców, do których chciałbyś dotrzeć. Współcześni odbiorcy są wymagający i nie zwracają uwagi na rzeczy zwykłe. Żeby się wyróżnić, potrzebujesz wejść na nowy poziom content marketingu. Dopiero wtedy zauważysz korzyści z jego przygotowania.
Jak się zabrać do tej niezwykłej roboty? Jak tworzyć treści, które odbiorca chce konsumować? Sprawdźmy!
Po co marnować zdania, nic nie mówiąc?
Content marketing – co mówi definicja?
Content marketing to treść wartościowa dla potencjalnego klienta. Pozostaje pytanie, co to znaczy wartościowa? Suche przekazywanie informacji, nawet najbardziej szokujących w nudny sposób nie działa. Istotne jest pobudzanie emocji, zdziwienie, uszczęśliwienie czytelnika, zszokowanie.
Marketing treści jest idealny, aby w pełni pokazać osobowość marki. A tu mamy spore pole do popisu, bo każda firma jest inna. Nie ma dwóch takich samych warsztatów samochodowych, dwóch jednakowych sklepów z akcesoriami dla niemowląt. Każda firma jest wyjątkowa i content marketing pomaga nam w pokazaniu tej unikatowości.
Problem polega na tym, że nie każdy wie, jak się wyróżnić, bo wielu uważa, że nie robią nic godnego uwagi. A to nie jest zgodne z prawdą.
W tekstach, filmach video, infografikach wychodź do odbiorcy z empatią. Czego on szuka? Dlaczego ma go obchodzić to, co masz do powiedzenia? Spraw, aby poczuł że coś zyskuje - wiedzę lub coś czym może podzielić się z innymi. Może dzięki Twojej pracy jego życie zmieni się o 180 stopni? A może po prostu poprawisz mu humor?
Rodzaje content marketingu
Pierwszy rodzaj content marketingu, który pewnie przychodzi Ci do głowy to artykuły. To podstawa. Umieszczaj je na blogu firmowym, ale nie tylko. Korzystaj z szerokich możliwości internetu i publikuj treści w innych serwisach - gościnnie na zaprzyjaźnionych witrynach lub za opłatą (w obu przypadkach oferując drugiej stronie wartość dodaną).
Ale klienci są dziś bardziej wymagający, więc oprócz tworzenia klasycznych treści potrzebujesz też:
- Infografik - ta kolorowa, przyjemna w odbiorze forma jest lubiana za przejrzystość i unikatowy sposób przedstawiania danych. Wykorzystaj ją gdy pokazujesz statystyki bądź proces działania;
- E-booków - darmowa, wartościowa wiedza za zapisanie się do newslettera? Super! Pamiętaj tylko, że e-book powinien faktycznie wnosić coś nowego do życia odbiorcy. Inaczej w ogóle nie zostanie otwarty;
- Video - przyciąga coraz większą uwagę, a do tego angażuje dodatkowe zmysły. Dobrze zrobione video pokaże unikatowość marki i szybko się rozprzestrzeni;
- E-mail marketingu - skuteczny jak diabli, jeśli zamiast tylko sprzedawać, dajesz odbiorcy wartość dodaną. Zapis do newslettera nagródź otrzymaniem rabatu, e-booka lub dostępem do bazy ciekawych artykułów na blogu;
- Podcastów – są dla Ciebie, jeśli chcesz podążać za trendami; badanie Agory pokazało, że ponad 25% internautów regularnie słucha podcastów i ocenia je jako bardziej wiarygodne niż klasyczne media;
- Darmowych kursów/ Webinary – ogromny zasięg i obustronna komunikacja to dwie istotne zalety tego rodzaju content marketingu. Jeśli masz coś ciekawego do przekazania, wykorzystaj to i zwiększ zasięgi marki.
Aby dany rodzaj content marketingu był skuteczny i wyróżniał się wśród wielu innych stwórz go z sercem i empatią oraz dopasuj do tego, czego chcą od Ciebie klienci.
Treści promuj na swojej stronie internetowej oraz w różnych kanałach w social mediach. Nie korzystaj z wszystkich miejsc jednocześnie - nie starczy Ci czasu na tworzenie naprawdę wyjątkowych treści. Wybierz kilka mediów i tam rób marketing na całego, dopasowując przekaz do życia odbiorców.
Jak tworzyć zabójczo skuteczne treści do internetu?
Kluczem do napisania skutecznego i angażującego tekstu do sieci jest dobra organizacja pracy i ogromna empatia. Aby content marketing się wyróżniał potrzebujesz jeszcze dobrej analizy konkurencji - żeby nie powielić tego, co wcześniej zrobili.
Odpowiedz sobie na 3 pytania:
1. Kogo obchodzi to, co masz do powiedzenia?
Kim są osoby, które mogą polubić się z Twoją firmą? Poznaj ich zainteresowania, sposób w jaki się wypowiadają, a także co wywołuje w nich największe emocje. Sprawdź też poziom ich wiedzy - nie ma sensu tworzyć treści, która jest dla nich banałem. Poznaj również miejsca, w których najczęściej przebywają – tam opublikujesz swoje treści.
2. Co właściwie chcesz powiedzieć?
W dobrym content marketingu liczy się wartość dodana. Twórz treść, która identyfikuje Twoją markę i przekazuje coś fajnego odbiorcy. Nie zapomnij o poruszaniu emocji, Twój tekst powinien płynąć.
3. Czy Google Cię zrozumie?
Organiczne wizyty na stronie to złoto. Ale najpierw potrzebujesz optymalizacji pod Google. Znajdź odpowiednie słowa kluczowe i nasyć nimi stworzony przez Ciebie tekst. A, zrób to lepiej niż Twoja konkurencja.
A potem stwórz content firmowy. Wpisz się w zasady webwritingu i dodatkowo:
- odwołuj się do emocji, tworzenie współczesnych treści to nie tylko suche fakty;
- pokaż coś, czego konkurencja nie pokazała albo pokaż to co pokazała, ale w bardziej szczegółowy sposób lub w innej formie;
- zadbaj o spójny wizerunek marki w tekstach, ale jednocześnie nie bądź mdły (żeby zostać zauważonym potrzebujesz wyrazistej osobowości);
- bądź tam, gdzie Twojej konkurencji jeszcze nie udało się być;
- nie bój się stosować ryzykownych posunięć, kto nie ryzykuje ten nie ma;
- pamiętaj: zwykłych tekstów już praktycznie nikt nie zauważa, w sieci istnieje wiele blogów, których nikt nie odwiedza;
- zadbaj o dystrybucję - promuj się tam, gdzie są Twoi odbiorcy.
Korzyści płynące z dobrego contentu
Niezwykły, wyrywający odbiorcę z butów content marketing to współcześnie jedyna słuszna droga do budowania własnej, wyróżniającej się wśród tłumu tożsamości marki. Pozwala firmom się rozwijać, powiększać siatkę fanów i w konsekwencji docierać do większej ilości zadowolonych odbiorców.
Bardzo dobry content marketing skutkuje takimi korzyściami jak:
- sprawia, że Twoja firma zostaje zauważona na rynku przez klientów;
- buduje oryginalną osobowość marki;
- zyskujesz zaufanie i tworzysz przyjazny wizerunek (zwłaszcza gdy będziesz dzielił się naprawdę użytecznymi treściami podanymi w ciekawy sposób)
- znajdą Cię prawdziwi maniacy, którzy za darmo zaczną mówić o Twojej firmie;
- zbudujesz profesjonalny wizerunek (będziesz ekspertem z ludzką twarzą);
- wzrośnie ruch na Twojej stronie i zacznie ona pojawiać się wyżej w Google;
- zwiększysz sprzedaż (w wyniku połączenia wszystkich korzyści na raz).
Jedyną zasadą, do której musisz się stosować we współczesnym świecie jest: bądź niezwykły, inny niż wszyscy, nawet dziwny. Bo to właśnie takie treści odbiorcy zapamiętują i przesyłają dalej.
Narzędzia wspierające tworzenie skutecznych treści do sieci
Jest ich mnóstwo, dziś skupimy się tylko na kilku z nich. Oprócz programu do edycji tekstu przydadzą Ci się również narzędzia do robienia notatek, do SEO oraz do dystrybucji treści w sieci. Po kolei.
Do zbierania materiałów i inspiracji możesz wykorzystać getpocket. Szybko i z każdego urządzenia zapiszesz w niej swoje ulubione strony, artykuły czy filmy video. Nic nigdy Ci nie umknie i pozwoli na spokojne przejrzenie wszystkich zebranych przez Ciebie materiałów. A potem twórcze pisanie.
Przy analizie słów kluczowych przydatne będą narzędzia od Google (Trends, Google Ads oraz Google Search Console), a także narzędzia zewnętrzne takie jak Ahrefs czy Moz. Dzięki nim uzyskasz informacje o popularności i konkurencji konkretnych fraz kluczowych.
Przy dystrybucji treści skorzystaj z mediów społecznościowych, a także własnej strony. Publikuj wpisy na zewnętrznych, zaprzyjaźnionych serwisach, a także sprawdzaj, jak odbiorcy oglądają Twoją witrynę przy pomocy Hotjar.
Treść urozmaicaj infografikami stworzonymi w Canva lub Crello. W tworzeniu własnych animacji pomogą Ci Powtoon oraz Biteable.
A jeśli nie masz pomysłu na tytuł wpisu blogowego i potrzebujesz zewnętrznej inspiracji, zerknij na Answer the public oraz Portent.
Content marketing w e-commerce
Tworzenie wartościowych treści to podstawa dobrego funkcjonowania każdego sklepu internetowego. Dzięki nim nawiązujesz relacje z odbiorcami oraz zwiększasz zasięgi firmowe. Content marketing na blogu, w formie video czy newslettera pokaże, jakimi wartościami kieruje się marka, a tym samym zwiększy prawdopodobieństwo przyciągnięcia do siebie maniaków określonych rozwiązań. I w wielu przypadkach zamieni tych maniaków w prawdziwych klientów.
Według badania Demand Metric & Referral Candy 70% konsumentów woli zetknąć się z marką w trakcie czytania wartościowego tekstu lub oglądania przyjemnej infografiki niż zwykłej reklamy.
Warto postawić na unikatowe opisy produktów oraz spersonalizowany newsletter, w którym poinformujemy klientach o nowościach, ciekawostkach w sklepie oraz atrakcyjnych rabatach. Jednocześnie podrzucimy odbiorcom wartościową treść udostępnioną na blogu czy w social mediach.
Aby jednak content marketing w e-commerce był zabójczo skuteczny, trzeba zaplanować strategie marketingową z jasno określonym celem i ściśle się jej trzymać.
Podsumowanie
Dzisiejsi konsumenci wymagają od przedsiębiorców coraz lepszego dostosowania się do ich oczekiwań i potrzeb. Nie wystarczy zwyczajna treść, napisanie i opublikowanie wpisu na blogu - trzeba pobudzać emocje, zaskakiwać, bawić i uczyć, ale w preferowany dla odbiorcy sposób. Na szczęście wielość rodzajów content marketingu, pomoc narzędzi i doświadczenie marketingowców pozwalają na wybór i zastosowanie prawdziwie zabójczo skutecznych działań.