Blog

Newsletter w działaniach marketingowych firmy krok po kroku

Newsletter w marketingu

Niektórzy są zdania, że newsletter już dawno przestał być kanałem, na którym warto się skupiać. Doświadczenie specjalistów i firm, którzy z jego pomocą generują duże obroty mówi jednak zupełnie co innego. 

Prawda jest taka, że niezależnie od czasów, zawsze pojawiała się garstka specjalistów, którzy mówili o danym medium, że się “skończyło”. Często pomimo tego, że nadal znajdowali się w nim użytkownicy, którzy chętnie przyjmowali i konsumowali materiały w nim publikowane. W poniższym artykule, przy zachowaniu zdroworozsądkowego podejścia, pokażemy korzyści wykorzystania kampanii mailingowych oraz cyklicznego wysyłania firmowych newsletterów.

Spis Treści

Newsletter - Co to takiego?

Zacznijmy od podstaw. Jeżeli nie wiesz, czym jest newsletter, wyobraź sobie gazetkę promocyjną, którą wysyłasz do swojego klienta. Newsletter to taka cyfrowa wersja tradycyjnej gazetki, wysyłana użytkownikom internetu na adres ich poczty e-mail. Podobnie, jak w przypadku zamawiania miesięcznych prenumerat tradycyjnych gazet, tak i tu musisz się na niego zapisać czyli wyrazić chęć jego otrzymywania. Później, na adres mailowy, który podałeś, przychodzą wiadomości e-mail, które zadeklarowała się wysyłać dana firma czy sklep. Często mają one charakter edukacyjny, informacyjny lub marketingowy.

W ramach newslettera możesz przekazywać różnego rodzaju informacje, przykładem mogą być treści takie jak:

  1. Aktualności: Informacje na temat najnowszych wydarzeń, produktów, usług lub postępów w danym obszarze.
  2. Artykuły i treści: Teksty, artykuły, poradniki lub analizy dotyczące interesujących tematów dla odbiorców.
  3. Promocje i oferty: Przekazywanie specjalnych ofert, rabatów lub promocji na produkty lub usługi.
  4. Porady i wskazówki: Udzielanie użytkownikom praktycznych porad, wskazówek czy wiedzy eksperckiej.
  5. Wydarzenia: Informowanie o zbliżających się wydarzeniach, konferencjach, webinarach czy spotkaniach.
  6. Spersonalizowane treści: Tworzenie treści dostosowanych do preferencji i potrzeb konkretnych odbiorców.
  7. Historie sukcesu: Dzielenie się sukcesami, opiniami klientów czy historiami związanymi z działalnością nadawcy.

Newsletter może być stosowany w różnych dziedzinach, takich jak biznes, media, edukacja, kultura czy organizacje non-profit. Jego celem jest utrzymanie kontaktu z odbiorcami, budowanie relacji oraz dostarczanie wartościowej i interesującej treści. Wysyłając regularne newslettery, możesz budować lojalność swoich klientów, zwiększać świadomość marki oraz zachęcać do interakcji.

Sam możesz wykorzystać mailing (inaczej newsletter) w swoim sklepie internetowym lub przy prowadzeniu biznesu usługowego. Wystarczy, że wprowadzisz na swojej stronie zapisy na listę mailingową, odpowiednio poinformujesz użytkownika o jego prawach, a następnie wykorzystując odpowiednie narzędzia rozpoczniesz planowanie i wysyłanie swoich pierwszych newsletterów. Poniższy artykuł pomoże Ci przejść ten proces krok po kroku.

Rola mailingu w działaniach marketingowych firmy

Wbrew pozorom newsletter i lista mailingowa osób, które świadomie na nią się wpisały, stanowi ogromną wartość dla firmy. W czasie, gdy w mówi się o stopniowo obcinanych zasięgach organicznych w każdym z mediów społecznościowych, mailing jest “bezpieczną przystanią”. Zawsze pozwalała ona dotrzeć z komunikatem do osób, które zadeklarowały chęć jego otrzymania wcześniej.

Potwierdza to wiele przykładów, również z naszego, rodzinnego, polskiego rynku, gdzie firmy z powodzeniem pokazują wyniki uzyskane za pomocą kampanii mailingowych.

Wymieniają one główne zalety newslettera i budowania takiej bazy mailingowej. Zaznaczają, że to wartość dodana firmy. Najczęściej to np. klienci sklepu internetowego, którzy zaznaczyli zgodę przy zakupie (już nas znają i mamy szansę na dosprzedaż) lub osoby, które miały jakikolwiek kontakt, z wcześniej publikowanymi przez nas treściami (i przekonały się do nas zostawiając mail).

Pamiętaj jednak, że sam mailing powinien być spójny z innymi działaniami wykonywanymi w ramach strategii marketingowej. Jeżeli wykonujesz kampanie w mediach społecznościowych, reklamujesz się na samochodach firmowych lub billboardach w swojej miejscowości,  newsletter warto dopasować do charakteru marki, który dotychczas był eksponowany.

Inna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy jeszcze nie pracowaliście w firmie nad jednym sposobem komunikacji, spójnością i key visual. Wtedy chętnie Wam pomożemy zaprojektować każdy z takich materiałów, od logo po banery i mailing, według najnowszych trendów. Wystarczy się z nami skontaktować i porozmawiać o konkretnym projekcie.

Przykłady skutecznego wykorzystywania listy mailingowej w Polsce

Przykłady osób, które skutecznie realizują kampanie mailingowe dla swojej firmy (lub firm) jednocześnie pisząc o ich skuteczności i pokazując efekty. Zapisując się na ich newsletter szybko zobaczysz, jak z pomocą newslettera można:

  • informować o zakresie swojej działalności,
  • przekonywać do skorzystania z usług, np. za pomocą wysyłanych case studies,
  • edukować w zakresie rozwiązań obejmujących swój obszar działania,
  • sprzedawać produkty i usługi,
  • zachęcać do dołączenia do społeczności, jak grupy na Facebooku, zamknięte wydarzenia otwarte i wiele innych.

Bartek Popiel - Przez wiele lat prowadzi blog liczysiewynik.pl, którego używa w celu skutecznego edukowania swoich odbiorców. Jego newsletter jest narzędziem sprzedaży, edukacji i podtrzymywania relacji.

Michał Szafrański - W swoich artykułach na stronie jakoszczedzacpieniadze.pl często mówi o statystykach, które dają mu poszczególne kanały marketingowe. Zawiera w nich newsletter, który traktuje jako jeden z stałych elementów swoich działań.

Basia Piasek - Każdy, kto był zapisany na newsletter Barbary Piasek wie, jak dużo można dostać darmowych materiałów. Oczywiście są one przeplatane różnego rodzaju zaproszeniami do społeczności i proponowaniem produktów.

Mirek Burnejko - Autor Akademii, Chmurowiska i kilku innych inicjatyw. Wysyła w swoim mailingu przydatne w prowadzeniu biznesu linki, różnego rodzaju artykuły, ciekawostki i propozycje zakupu produktów. Podobnie jak wyżej wymienieni, mimo upływu lat, nadal z ogromnym zaangażowaniem wykorzystuje potencjał narzędzia, jakim jest newsletter.

Twój ulubiony sklep internetowy - Spójrz na swój ulubiony sklep internetowy i jego promocję marki przy wykorzystaniu listy mailingowej. Bardzo prawdopodobne, że odnotowuje on wyniki realizując komunikację w ten sposób. Newsletter to niemal obowiązek dla każdego nowoczesnego sprzedawcy internetowego. Niewykorzystanie potencjału niemal darmowej możliwości zbierania bazy potencjalnych klientów z potencjałem na następną sprzedaż to ogromna strata finansowa dla firmy w długiej perspektywie. Bądź jak Twój ulubiony sklep i czerp garściami naukę od najlepszych w branży.

Projektowane i tworzone przez nas, dedykowane sklepy internetowe i strony firm usługowych niemal zawsze zawierają możliwość zapisu na mailing. Doradzamy klientom zawarcie tej opcji, gdy tylko, na podstawie doświadczenia, widzimy wartość, jaką dany biznes może zyskać idąc za radą.

Czy newsletter i proces jego tworzenia może być darmowy, czy zawsze za niego płacimy?

Samo wysłanie newslettera, zbieranie maili, gromadzenie i inne działania z tym związane są darmowe. Kończąc na tym jednak, nie powiedzielibyśmy całej prawdy. Tym, co jest potrzebne, aby ten kanał marketingowy działał, są czas i kompetencje. To za nie płacimy najwięcej.

Jeżeli chcielibyśmy zawrzeć w naszym komunikacie mailowym grafikę, ktoś musi ją wykonać.

Jeżeli nasza treść ma wywrzeć na odbiorcy daną reakcję, powinna zostać napisana przez profesjonalistę (lub przez Ciebie, jeżeli nauczysz się wcześniej skutecznego copywritingu).

Dowiedz się, jak napisać skuteczny mailing sprzedażowy:

Jeżeli wszystko ma się odbywać zgodnie z prawem, musimy upewnić się, czy podejmowane przez nas kroki, zgody i regulamin są zgodne z tym, co rzeczywiście robimy.

Każda z wymienionych rzeczy kosztuje, a jeszcze nie przeszliśmy do programów mailingowych.

Baza mailingowa - Zbuduj listę odbiorców, którzy chcą Cię czytać i oglądać

Skoro przeszliśmy już przez podstawy, czas na pokazanie Tobie procesu pozyskiwania kontaktów i budowania bazy mailingowej. Wysyłka newslettera przecież nie będzie miała sensu, gdy nie będzie nikogo po drugiej stronie. Postępuj według wskazówek, a znacznie zwiększysz szanse budowania wartościowej grupy odbiorców.

  1. Zdecyduj, czy dasz swoim klientom coś w zamian jeśli zapiszą się do Twojego newslettera.

Często użytkownicy zapisują się na listę mailingową dlatego, że otrzymują coś w zamian. Najważniejsze jest to, aby w tym, co im oferujesz za zostawienie adresu dostrzegli realną wartość, która zaprowadzi ich w miejsce (zawodowo lub prywatnie), w którym chcą się znajdować.

Przykłady:

  • ebook na temat związany z Twoim biznesem,
  • dedykowany, krótki kurs internetowy na temat zagadnienia interesującego Twojego potencjalnego klienta,
  • obietnica konkretnej rzeczy lub wiedzy, którą otrzyma użytkownik w przyszłości.

Warto wspomnieć, że powinieneś na pierwszym miejscu postawić realne potrzeby swojego odbiorcy. Najlepiej wcześniej wykonując wywiad z podobnymi osobami. Unikniesz wtedy podzielenia sytuacji wielu firm, które wydały ebooki w celu zbierania maili, których nikt nie przeczytał. Między innymi dlatego, że były wykonane według tego, co “firma myślała, że klient potrzebuje” zamiast według tego, co rzeczywiście potrzebuje.

  1. Reklamuj informację o możliwości dołączeniu do bazy mailingowej w innych kanałach.

Wskazanym jest, aby reklamować możliwość dołączenia do newslettera i listy mailingowej również w innych mediach i planował dla swoich subskrybentów inne treści. Jeżeli posiadasz facebooka, instagrama lub kanał YouTube, to dobre miejsca, aby to tam zaczynać walkę do pierwsze zapisane osoby.

  1. Zawieraj możliwość zapisów przy zamówieniach w sklepie internetowym i przy wpisach blogowych na stronie firmowej.

Jeżeli masz sklep internetowy, w którym rozpoczęto sprzedaż, koniecznie zadbaj o odpowiednie zgody, regulamin i możliwość zapisu do newslettera przy dokonywaniu zamówienia. To standard przy sprzedaży online.

A może masz stronę firmy usługowej i prowadzisz bloga? Popracuj nad swoją stroną, aby umożliwić dodanie możliwości zapisu do listy mailingowej np. w środku wartościowego wpisu blogowego. Czytający go wtedy użytkownik może uznać, że chce czytać więcej Twoich materiałów (jeżeli ten, który teraz czyta, jest dla niego wartościowy). Zyskujesz w tej sytuacji większą szansę na nowego subskrybenta newslettera.

Czy warto korzystać z gotowych, komercyjnych baz danych adresów e-mail?

To oczywiście zależy. Jeżeli baza danych jest na bieżąco aktualizowana, jeśli jest budowana przez profesjonalną firmę przez wiele lat to oczywiście warto.

Należy zwrócić uwagę, czy firma prowadzi taką bazę w sposób uporządkowany, czy oferuje selekcje i katalogi z podziałem na branże czy uwzględnia dane demograficzne, kody pkd i wiele innych filtrów po których możemy precyzyjnie określić grupę docelową kampanii mailingowej. Przykładem profesjonalnie prowadzonych baz danych firm w której znajdziemy nie tylko adresy e-mail, ale także telefony osób decyzyjnych w Polsce i za granicą jest baza oferowana przez Infobrokering.com.pl

Planowanie kampanii mailingowej w zgodzie z innymi działaniami marketingowymi

Wspomnieliśmy już, że mailing powinien być częścią innych działań marketingowych, które wspólnie tworzą spójny lejek marketingowy. Ten przynosi w następnie firmie klientów. To najskuteczniejszy sposób generowania i zwiększania zysków.

Tworząc kompleksową strategię marketingową firmy wraz z planem na rok lub więcej wprzód zwiększysz swoje szanse powodzenia. Wtedy masz pewność, że każdy z kanałów marketingowych i wysyłanych komunikatów będzie współgrał tworząc spójną całość.

Programy do wysyłania mailingu

Istnieją darmowe i płatne programy do wysyłania i nadzorowania kampanii mailingowych. Darmowe to takie, z którymi najczęściej spotykamy się w gotowych sklepach internetowych na platformach SaaS. Tam często jeszcze z poziomu panelu administracyjnego, właściciel sklepu może wysyłać mailing do osób, które wcześniej wyraziły na to zgodę.

Jeżeli natomiast chcesz tworzyć spersonalizowane, zaawansowane, wizualnie atrakcyjne i reprezentatywne maile, będziesz potrzebował jednego z płatnych programów do mailingu. Rynek obecnie jest przesycony podobnymi rozwiązaniami. Jedyne, co zrobić powinien przedsiębiorca, to wybór takiego, który najbardziej pasuje do firmy i planu.

Najpierw należy stworzyć plan, a następnie wybrać narzędzie mailingowe, które w najlepszy możliwy sposób umożliwi jego zrealizowanie. Kilka dostępnych na rynku narzędzi to, między innymi:

  • Freshmail,
  • MailChimp,
  • GetResponse,
  • MailerLite,
  • Redlink.

Podsumowanie

Pewnie po przeczytaniu artykułu, podobnie jak my stwierdziliście, że wysyłanie mailingu ma sens. Oczywiście przy założeniu, że idzie w parze z innymi działaniami marketingowymi firmy i jest wartościowy dla typu użytkownika, do którego chcemy trafić. Pozostaje nam życzyć powodzenia. Jeżeli natomiast potrzebujesz wsparcia w tworzeniu graficznych elementów mailingu, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w projekcie materiałów do kampanii.

Podziel się:

Powiązane artykuły

Strony internetowe dla deweloperów
opisy produktów w sklepie internetowym