Linkowanie zewnętrzne strony jest dla Google jak opinie o Twojej firmie dla przyszłych klientów. Wartościowe linki z znanych i wysoko ocenianych serwisów mówią wyszukiwarce, że jesteś godny uwagi i warto podnieść pozycję Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania.
Problem pojawia się, gdy zastanawiamy się, jak właściwie poprawnie linkować stronę i skąd te wartościowe backlinki uzyskać. Bo dziś nie każdy link jest warty uwagi. A ten słaby może nawet mocno zaszkodzić Twojej stronie.
Zobacz w naszym artykule, czym jest i jak stosować linkowanie zewnętrzne!
Co to jest linkowanie zewnętrzne?
Linkowanie zewnętrzne (z ang. external linking) to wszystkie odnośniki, które wychodzą na zewnątrz Twojego serwisu.
Możemy tutaj szczegółowo wyróżnić:
- Linki przychodzące, inaczej linki zwrotne, backlinki, czyli odnośniki z innych stron kierujące użytkownika do Twojej strony;
- Linki wychodzące, outbound linking czyli linki umieszczone na Twojej stronie, ale kierujące do zewnętrznych serwisów.
External linking jest jedną z dwóch składowych link buildingu, na który składa się linkowanie zewnętrzne oraz linkowanie wewnętrzne.
Większą wagę w zakresie budowy wysokich pozycji w Google odgrywają linki przychodzące, gdyż dużo ważniejsze jest to, czy mówią o Twojej firmie inne strony niż to, czy Ty mówisz o innych. Jednak odnośniki kierujące z Twojej witryny do zewnętrznych serwisów również pomagają budować autorytet.
Dzieje się tak z trzech powodów:
- Pomagasz swoim czytelnikom poszerzać już nabytą u Ciebie wiedzę (stajesz się bardziej szanowany, gdy umieszczasz wartościowe linki wychodzące);
- Jeśli podlinkujesz jakiś artykuł (wartościowy dla Twoich odbiorców), istnieje szansa, że autor odwdzięczy Ci się linkiem zewnętrznym przychodzącym;
- Dla Google linki to również treść, więc wyszukiwarka jest w stanie lepiej dopasować tematykę Twojej strony i wyświetlać ją wyżej na konkretne słowa kluczowe.
Zobacz na YouTube: Co o linkowaniu wychodzącym mówi John Mueller, Senior Webmaster w Google.
Po co linkować stronę, skoro mam wartościową treść?
Google ocenia strony nie tylko poprzez treści, które się na niej znajdują. Czynników rankingowych jest naprawdę sporo i jednym z nich są właśnie linki przychodzące. To one budują autorytet strony i nadają jej wartość w oczach wyszukiwarek. Im więcej wartościowych witryn zawiera odnośniki do Twojej strony, tym lepiej.
W 2016 roku Andrey Lipattsev, jeden z pracowników Google, stwierdził, że linki zewnętrzne są - obok tworzeniu wartościowych treści - jednym z najważniejszych wskaźników oceny wartości danej strony
Linkowanie zewnętrzne nadal przykuwa największą uwagę pozycjonerów. Ale należy pamiętać, że należy korzystać z niego dbając jednocześnie o ciekawe artykuły z linkowaniem wewnętrznym, słowa kluczowe w tekstach, a także pełną optymalizację strony - jej kodu, przejrzystości czy szybkości ładowania, również na urządzeniach mobilnych.
Jak poprawnie linkować swoją stronę?
Od 2012 roku zmieniło się podejście do linkowania zewnętrznego. Zaśmiecenie internetu nikomu nieprzydatnymi zapleczami i wpisami do katalogów spowodowało, że Google wprowadziło Algorytm Panda, który weryfikował jakość, a nie ilość zdobywanych linków przychodzących.
Linkowanie zewnętrzne ma nadal istotny wpływ na SEO, ale należy dokładnie weryfikować miejsca, z których linkujemy do witryny. Jakość strony możesz sprawdzić przy pomocy dwóch czynników: Domain Rank oraz Trust Flow. Istnieją jednak miejsca, które tymi wskaźnikami manipulują.
Zanim dodasz link przychodzący w konkretnej witrynie, przejrzyj ją i sprawdź, czy nie zawiera spamu.
Na co jeszcze zwracać uwagę przy linkowaniu zewnętrznym?
Dbaj, aby strony, które linkują do Ciebie były powiązane tematycznie z Twoją witryną.
Pamiętaj, że linki zewnętrzne przychodzące to również content, który za nimi stoi. Dzięki temu Google analizując backlinki wie lepiej, w jakiej tematyce obraca się strona. To z kolei powoduje poprawę widoczności witryny na konkretne słowa kluczowe.
Link w serwisie o tematyce spójnej z Twoją stroną jest wart więcej niż odnośnik w serwisie z ogólnymi informacjami.
Używaj prawidłowych anchot textów.
Przy linkowaniu zewnętrznym warto pamiętać o anchor text. Jest to tekst, w który należy kliknąć, aby zostać przekierowanym na inną stronę.
Używaj anchorów, na które chcesz, aby Twoja strona była widoczna w wyszukiwarce. Jednocześnie pamiętaj o ich różnicowaniu. Nie powinny być one również zbyt długie.
Najlepiej działają anchory branżowe oraz całe adresy url - wyglądają po prostu naturalnie.
Pamiętaj o odpowiednich atrybutach „ref”.
To one pokazują, skąd wziął się dany link, a także informują roboty Google o tym, czy należy przenosić moc z jednej witryny na drugą czy nie. Domyślnym atrybutem jest „dofollow”, czyli atrybut, dzięki któremu moc strony (tzw. link juice) jest przenoszony na linkowaną stronę.
Wyróżniamy dodatkowo atrybuty:
- „nofollow” - gdzie moc odnośnika nie jest przenoszona;
- „ugc” - oznaczamy nim treść generowana przez użytkownika, np. komentarze na blogu;
- „sponsored” atrybut, który umieszcza się przy płatnych reklamach i wpisach sponsorowanych.
Od 1 marca 2020 roku Google zmieniło podejście do atrybutu „nofollow”. Wcześniej każdy link zewnętrzny w tym oznaczeniu traktowany był jako nieistotny, tj. nie przenoszono siły z jednej witryny na drugą. Obecnie „nofollow” to jedynie wskazówka i Google może ją interpretować jak chce - przekazać moc na Twoją stronę albo nie.
Gdzie pozyskiwać linki przychodzące?
Idealną sytuacją byłoby, gdyby linkowanie zewnętrzne tworzyli użytkownicy, którzy zachwyceni Twoją treścią udostępniają ją dalej naturalnie i zupełnie za darmo. W praktyce jest to oczywiście możliwe, ale link building opiera się na pewnych powtarzalnych czynnościach.
Linki przychodzące możesz, a nawet powinieneś, umieszczać w:
- postach gościnnych (np. udzielając wywiadu czy pisząc ekspercki artykuł na jakiś temat w serwisie powiązanym tematycznie);
- artykułach sponsorowanych (za mniejszą lub większą opłatą, zależną od autorytetu witryny);
- katalogach firmowych/ stron internetowych (ale ostrożnie, wybieraj te największe jak np. panorama firm);
- aktywnych i wartościowych forach internetowych (np. na Quorze);
Świetnie sprawdzi się również wyszukiwanie niedziałających odnośników u innych przy pomocy specjalnych narzędzi, a następnie zastępowanie ich własnymi, równie wartościowymi linkami do strony.
Jak sprawdzić ilość i jakość backlinków - przydatne narzędzia
Ilość oraz jakość linków zewnętrznych przychodzących możesz sprawdzić przy pomocy zewnętrznych narzędzi. Dzięki temu zobaczysz, kto linkuje do Twojej strony oraz jaka jest jej wartość w oczach wyszukiwarki Google.
Istniejące backlinki sprawdzisz w:
- Google Search Console - w panelu wyświetla się łączna liczba linków zewnętrznych, a także najpopularniejsze linkowane witryny oraz docelowe adresy url;
- Ahrefs - darmowe narzędzie, w którym sprawdzisz 100 ostatnich odnośników, potem płatne (wyświetla wskaźnik Domain Rank);
- Majestic - wersja darmowa jest okrojona, pokazuje ilość backlinków, pochodzenie, czas ich powstania, a także autorytet naszej strony określony czynnikiem Trust Flow.
Linkowanie zewnętrzne - czego nie robić?
Nie linkuj do słabej jakości stron, czyli takich dla których wartości wskaźników Domain Rank czy Trust Flow są niskie. Jednak nie kieruj się suchymi danymi. Wejdź na stronę i zobacz, jakie treści zawiera, czy nie ma tam spamu i jaki jest stosunek linków wychodzących do przychodzących.
Nie warto umieszczać linków przychodzących ciągle w tych samych miejscach. Google - podobnie jak w przypadku treści - ceni sobie różnorodność.
Nie dodawaj strony do wszystkich katalogów firmowych czy katalogów stron. Nie oznacza to jednak, że całkiem należy z nich rezygnować. W tych największych i branżowych warto się wpisać.
Uważaj na błędne anchory. Anchor text powinien informować użytkownika o tym, o czym jest strona, na którą zaraz go przekieruje. Niezwiązane tematycznie anchory takie jak „Kliknij tutaj” czy zawierające frazę niepowiązaną z treścią, źle wpłyną na wartość witryny.
Linkowanie zewnętrzne ma duży wpływ na SEO - również jeśli chodzi o tą negatywną stronę. Jeśli zaczniesz stosować techniki, które nie są mile widziane przez Google, możesz szybko zniknąć z organicznych wyników wyszukiwania.
Pamiętaj: Gra w SEO to gra długoterminowa.
Korzyści płynące z dobrego linkowania zewnętrznego
Link building, zawierający jednocześnie linkowanie zewnętrzne i wewnętrzne, to podstawa współczesnych działań pozycjonerskich. Dobrze skrojone linkowanie przynosi stronom firmowym wiele korzyści, do których w szczególności zalicza się:
- lepsze zrozumienie tematyki strony przez Google, czyli poprawa widoczności na konkretne słowa kluczowe;
- podniesienie autorytetu witryny;
- trafniejsze dopasowanie fraz kluczowych (dzięki odpowiedniemu zastosowaniu anchor text);
- zwiększenie ruchu z zewnętrznych witryn.
W ostatecznym rozrachunku dobrej jakości linkowanie zewnętrzne podnosi ogólną pozycję witryny w wyszukiwarce.
Warto z niego rozsądnie korzystać, jednocześnie dbając o pozostałe czynniki rankingowe, tj. unikalną treść na stronie, optymalizację jej kodu, prędkości ładowania, a także przejrzyste linkowanie wewnętrzne.