Blog

Agencja no-code/low-code - Wszystko, co warto o niej wiedzieć

Agencja no-code/low-code

Pod tą tajemniczą nazwą kryją się usługi, które pomogą rozwinąć i ulepszyć Twój biznes. Agencja no-code, podobnie jak agencja interaktywna, zajmuje się tworzeniem stron, sklepów i aplikacji, które budują wizerunki marek. Wykorzystuje jednak nieco inną technologię - no-code development, czyli projektowanie bez kodu, przy użyciu systemu drag and drop.

Ale czym konkretnie jest agencja no-code? Jaki jest zakres jej usług? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Spis Treści

Agencja nocode/low-code — specjaliści od tworzenia indywidualności w sieci

Choć internet jest już z nami od lat 90., to posiadanie przez firmę własnej strony www nadal utożsamiane jest z byciem nowoczesnym i profesjonalnym. Zwłaszcza takiej z efektem „wow”. Coraz częściej jednak odchodzi się od standardowych rozwiązań projektowania stron. Na ich miejsce wkraczają niestandardowe sposoby tworzenia witryny, oparte na technologii drag and drop (przeciągnij i upuść) - i właśnie w nich specjalizuje się agencja no-code.

Zobacz: Czym jest projektowanie no-code? Co warto o nim wiedzieć?

Agencja no-code zaprojektuje dla Ciebie witrynę, sklep internetowy, blog, aplikację mobilną, zajmie się również przebudową istniejącej strony internetowej. Zrobi to jednak w znacznie krótszym czasie, a wszystko dzięki temu, że w trakcie projektowania można praktycznie porzucić ideę pisania kodu linijka po linijce. Takie podejście pozwala również bardziej skupić się na projektowaniu poszczególnych funkcjonalności danego rozwiązania, zamiast na zastanawianiu się, w jaki sposób powinien wyglądać kod strony.

Praca agencji no-code rozpoczyna się od dokładnej analizy klienta i jego środowiska biznesowego

Każda agencja no-code może stworzyć witrynę w technologii:

  • No-code: zaprojektowanie danego rozwiązania skupia się jedynie na dodawaniu konkretnych komponentów, ich wyglądu i poszczególnych relacji między nimi, tutaj nie piszemy kodu sami;
  • Low-code: większość pracy odbywa się w systemie drag and drop, jednak bardziej zaawansowane funkcje wymagają umiejętności dopisania krótkiego kodu w systemie.

Współpraca z agencją no-code - jak wygląda?

Zakres działań agencji no-code jest praktycznie identyczny z agencją interaktywną, różni się jedynie technologia. Współpraca wygląda więc podobnie. Wszystko zaczyna się od długiej rozmowy z klientem, w trakcie której przedstawiane są oczekiwania i potrzeby oraz możliwe rozwiązania. Ustalany jest cel strony lub aplikacji, jej funkcjonalności oraz preferencje dotyczące wyglądu. A następnie:

  • projekt jest wyceniany na podstawie poziomu skomplikowania projektu oraz typu witryny lub aplikacji;
  • rozpoczyna się projektowanie UX i UI, które połączone jest razem z tworzeniem strony, w naszej agencji korzystamy głównie z Webflow;
  • przeprowadzamy konsultacje z klientem i wprowadzamy niezbędne poprawki;
  • testujemy i jeśli jest wszystko ok, ostatecznie wdrażamy stronę.

Istotne, abyś od początku wiedział, z kim będziesz współpracować. Duże agencje no-code mogą zatrudniać wielu niedoświadczonych pracowników, a kryć się za silną kampanią marketingową i ładnie wyglądającą stroną. Jednocześnie informacja o tym, kto będzie zajmował się projektowaniem strony lub aplikacji u Ciebie, podniesie poziom komunikacji i pozwoli uniknąć wielu nieporozumień.

Dokładnie przeczytaj więc umowę współpracy. Unikaj umów z ogólnymi zasadami. Dobra agencja no-code precyzyjnie określi cele, do których będzie dążyć w trakcie współpracy z Twoją firmą. Ważną rolę odgrywają również na bieżąco wdrażane poprawki - dzięki technologii no-code na podmianę jednego rozwiązania na drugie często nie trzeba zbyt długo czekać.

Usługi świadczone przez agencję no-code/low-code

Własna strona internetowa, blog, aplikacja mobilna i wiele, wiele więcej – to właśnie usługi, które świadczy agencja no-code. Do tego agencje opracowują strategie działania, budują widoczność firm w sieci i reklamują je.

Usługi agencji no-code:

  • Tworzenie stron oraz sklepów internetowych;
  • Projektowanie aplikacji mobilnych;
  • Przeprowadzanie audytów stron internetowych;
  • Budowanie wizerunku marki w sieci;
  • Prowadzenie profilu w mediach społecznościowych;
  • Projektowanie logotypów i pełnej identyfikacji wizualnej marek;
  • Prowadzenie bloga firmowego;
  • Uruchamianie i nadzorowanie kampanii marketingowych, np. Google Ads;
  • Pozycjonowanie stron www.

Agencja interaktywna zwykle skupia się na działaniach związanych ze środowiskiem internetowym. W naszej agencji odeszliśmy od tego schematu i naszym klientom proponujemy dodatkowo:

  • Stworzenie kampanii offline;
  • Przygotowanie materiałów drukowanych i reklamowych;
  • Tworzenie wizualizacji oraz animacji 3D.

Jak wybrać dobrą agencję no-code?

Choć ilość agencji no-code i low-code nadal jest niewielka, warto zwrócić uwagę na wybór tej najbardziej odpowiedniej. Na co zwrócić uwagę?

Strona internetowa agencji no-code

Agencja no-code działa w przestrzeni internetowej. Musi więc być tam obecna. I to nie byle jak. Ważna jest nie tylko pozycja strony www w wyszukiwarce na konkretne frazy, w tym frazy lokalne i ogólne, ale także jej aspekt wizualny.

Witryna agencji no-code powinna być intuicyjna, przejrzysta i spójna z wizerunkiem marki kreowanym w innych kanałach marketingowych. Powinna zapraszać Cię do obcowania z nią, przeczytania bloga czy wysłania zapytania ofertowego.

Jeśli na tym etapie nadajecie na tych samych falach to dobry znak. Oznacza to, że agencja no-code zna swoich klientów i ich upodobania, świetnie więc poradzi sobie z dopasowaniem witryny i strategii marketingowej do Twojej grupy docelowej.

Portfolio

Punkt obowiązkowy. Jeśli interesuje Cię nowy layout Twojej witryny internetowej bądź odświeżenie starej, zapewne masz już w głowie jakąś koncepcje. Sprawdź, czy agencja no-code zaspokaja Twoje wyobrażenia o przyszłym wizerunku Twojej marki. Przejrzyj wcześniejsze realizacje i zwróć uwagę na rodzaj nawigacji, kolory czy rozwiązania technologiczne.

Jednocześnie pamiętaj, że to JAKOŚĆ, a nie ilość pokazanych projektów ma znaczenie. Analizując portfolio zwróć uwagę również na branże, w których obraca się agencja low-code. Może to być znak, w czym najlepiej się specjalizują, ale nie koniecznie musi oznaczać, że Ty nie możesz z nimi współpracować.

Czasem wystarczy krótkie zapytanie lub rozmowa na temat nowego projektu, aby rozwiać wątpliwości i sprawdzić, czy dana agencja no-code faktycznie pomoże Ci rozwinąć Twój biznes.

W Agencji Hilvec porozmawiasz z nami bezpłatnie o Twoich potrzebach, my podsuniemy Ci rozwiązania, a Ty sam wybierzesz, czy to co proponujemy, jest dla Ciebie.

Opinie innych klientów

W internecie nic nie zostaje niezauważone. Opinie klientów na temat wcześniejszych realizacji przeczytasz na stronie www agencji no-code, a także w mediach społecznościowych (facebook, linked-in) oraz w wyszukiwarce Google.

Warto zapoznać się z pozytywnymi jak i negatywnymi opiniami, aby samemu wyrobić sobie zdanie i zdecydować, czy dana agencja no-code faktycznie sprawdzi się w praktyce.

Komunikacja z klientami i terminowość

Wprawdzie nie sprawdzimy tego, dopóki sami nie poczujemy na własnej skórze, jak wygląda współpraca, ale możemy delikatnie wybadać temat, wczytując się w komentarze klientów.

Na co zwracać uwagę? Dobra agencja no-code będzie terminowo wywiązywać się ze swoich obowiązków. Pracownicy z chęcią rozwieją wszystkie Twoja wątpliwości i wytłumaczą przeprowadzane przez nich działania tak, żebyś zrozumiał, za co płacisz i co zyskujesz. Ważne, aby na każdym etapie prac agencja low-code informowała Cię o postępach – może to robić np. w formie mailowej.

Facebook pomoże Ci zrozumieć, w jakim tonie agencja no-code komunikuje się ze swoją społecznością

Profile w mediach społecznościowych mogą stać się dla Ciebie wyznacznikiem do zrozumienia sposobu komunikacji przez agencję no-code. Zobacz, w jakim tonie konstruowane są posty i jak zachowuje się społeczność wokół marki.

Zakres usług agencji low-code

Istnieją agencje o różnym zakresie usług i różnych widełkach cenowych. Zanim wybierzesz swojego faworyta, sprawdź czy agencja no-code oferuje dokładnie to, czego potrzebujesz. Możesz trafić na firmę, która oferuje naprawdę sporo, ale Ty skorzystasz z ich pomocy tylko w nieznacznej ilości, a poniesiesz wyższe koszty. Dokładnie zbadaj swoje cele i potrzeby, aby uniknąć nieporozumień i straty pieniędzy, które mógłbyś wykorzystać w zupełnie innym celu biznesowym.

Cena

Ostatnim czynnikiem powinna być cena. Często powodem wyboru konkretnej agencji no-code jest ograniczony budżet, jednak takie podejście może zakończyć się niepowodzeniem. W końcu agencja buduje Twój firmowy wizerunek w sieci, który będzie na Ciebie pracował przez wiele kolejnych lat.

Dodatkowo wszystko zależy od rozmiaru i specyfiki projektu. Istnieje wiele czynników wpływających na wycenę strony czy aplikacji. Zanim dokonasz wyboru pod względem cenowym, zastanów się, czy dana agencja no-code faktycznie spełnia wszystkie Twoje potrzeby.

Warto zapłacić trochę wyższą cenę, aby dostać więcej i w lepszej jakości.

Zalety współpracy z agencją no-code/low-code

Dobra agencja no-code oszczędzi Twój czas i pieniądze. Pracujący tam specjaliści doskonale znają się na swoim fachu, wiedzą więc jak uniknąć błędów oraz jak kształtują się aktualne trendy w projektowaniu stron i aplikacji. Dodatkowo dzięki współpracy z agencją nie musisz szukać osób, które odpowiedzialne będą za regularne prowadzenie działań marketingowych w sieci w Twojej firmie. A jak zapewne się domyślasz, znalezienie profesjonalnego zespołu nie należy do najprostszych zadań i kosztuje całkiem sporo.

Skupisz się na rozwoju własnego biznesu. Agencja no-code zajmie się budowaniem wizerunku marki, a Ty zaczniesz ulepszać swoje usługi i produkty albo wprowadzać nowe, innowacyjne rozwiązania.

Możesz liczyć także na fachowe doradztwo z każdej dziedziny marketingu internetowego oraz pomoc w zakresie prowadzenia strony. Agencja no-code dysponuje doświadczonym zespołem, który uczciwie oceni Twoją sytuację na rynku i pomoże wdrożyć to, co powinno zostać wdrożone.

Podziel się:

Powiązane artykuły

Zalety i wady Shopify. Plusy i minusy platformy Shopify
Strony internetowe dla deweloperów