Blog

WordPress czy Webflow, które oprogramowanie wybrać?

WordPress vs Webflow

Webflow czy może WordPress - są tak podobne, a jednak znacząco różnią się od siebie nawzajem. Czy któryś z nich jest lepszy? To zależy. WordPress i Webflow to dwa potężne systemy, które pozwalają na projektowanie i kodowanie pięknych stron sprzedażowych. I sklepów. Ale który z nich przoduje, i w czym?

Poznaj istotne różnice między WordPressem, a Webflow i wybierz to rozwiązanie, które sprawi, że Twoja strona będzie wyglądać jak milion dolarów - i tak też będzie sprzedawać.

Spis Treści

WordPress - gigant z ogromnym wsparciem

Można powiedzieć, że powstał w zamierzchłych czasach internetu - w 2003 roku. Wtedy był jedynie platformą blogową. Dziś - po wielu latach działalności - rządzi na rynku. Świetnie sprawdzi  się jako system do stworzenia profesjonalnej strony internetowej, sklepu lub klasycznego internetowego portfolio.

Na WordPressie działa 43,1% wszystkich stron na świecie. To aż 63,1% udziału w rynku wśród samych systemów CMS.
w3techs.com
Panel edycyjny WordPress

WordPress jest niedrogi (dlaczego uważamy, że nie jest w 100% darmowy opiszemy w osobnym akapicie poniżej) i niezwykle prosty w obsłudze, choć bądźmy szczerzy, że jak na dzisiejsze czasy jego panel jest archaiczny. Wbudowany system CMS sprawia, że po stworzeniu strony możesz samodzielnie dodawać do niej nowe treści - bez obaw, że coś zepsujesz. A do tego dostajesz pełną dowolność w zakresie edycji szablonów, dostępu do kodu źródłowego, co oznacza, że Twoja witryna będzie wyglądać dokładnie tak, jak wymyśliła to agencja interaktywna.

Czy WordPress jest naprawdę darmowy? Obalamy mit!

Pomimo tego, że Wordpress oferuje darmowy dostęp do swojej podstawowej wersji, istnieje wiele innych elementów, które mogą wiązać się z kosztami. Przede wszystkim strona na Wordpress to konieczność wykupienia własnego hostingu, który jest niezbędny do uruchomienia strony opartej o tę platformę. Hosting to usługa, za którą trzeba regularnie płacić, aby utrzymać stronę działającą sprawnie i bez przestojów.

Ponadto, istnieje wiele płatnych motywów, wtyczek i dodatkowych funkcji, które pozwalają rozszerzyć możliwości Wordpressa. Jeśli chcesz w pełni dostosować swoją stronę do swoich potrzeb, będziesz musiał być gotów zainwestować dodatkowe środki finansowe.

Do największych zalet WordPressa zaliczymy więc:

  • ogromne możliwości integracji z zewnętrznymi systemami: płatności, sposoby dostawy, CRM, lead generation i wiele, wiele innych;
  • dostępność ponad 50 000 wtyczek, umożliwiających usprawnienie działania strony;
  • świetne dostrojenie z SEO;
  • szerokie możliwości projektowe: od standardowych motywów, aż po projekty tworzone od zera;
  • dostosowanie do sklepów internetowych: WordPress to też WooCommerce;
  • intuicyjny system CMS (Gutenberg), który obsłuży dosłownie każdy.

To najpopularniejszy system do projektowania stron. WordPress w porównaniu do Webflow to gigant. Na uwagę zasługuje ogromna społeczność, masa samouczków i specjalistów od tworzenia stron na WordPressie. Dzięki temu masz pewność, że gdy coś się zepsuje, szybko znajdziesz osobę lub firmę, która Ci to naprawi.

Ale to nie oznacza, że WordPress w 100% przypadków będzie najlepszym wyborem. Wręcz przeciwnie, poznajcie Webflow!

Webflow - po pierwsze unikatowość witryny

Webflow to daleki kuzyn WordPressa. Narodził się znacznie później, bo dopiero w 2013 roku, ale z nieco inną ideą. Opiera się na swobodnym projektowaniu metodą „przeciągnij i upuść” i najbardziej polecany jest dla osób, które chcą posiadać nieszablonową witrynę.

W Webflow jest mnóstwo przestrzeni na projektowanie.
Panel edycyjny Webflow

W Webflow jest mnóstwo przestrzeni na projektowanie. Strony tworzy się bardziej wizualnie zgodnie z ideą "no code". Taki proces jest szybszy, co sprawia, że projektanci mogą bardziej skupić się na aspektach sprzedażowych strony, jej User Experience i celach biznesowych. Mimo to wdrażanie Webflow to cały czas aspekt dość skomplikowany i wymaga pracy specjalisty - Webflow Developera. Powiedzmy wprost, trzeba mieć dużą wiedzę na temat programowania stron, aby skutecznie i wydajnie wdrożyć Webflow. Dodajmy do tego stabilność i wysokie bezpieczeństwo, a mamy praktycznie system idealny.

WordPress podzielił rozwiązania na wtyczki, a Webflow umieścił wszystko w ramach całości. To system „all in one” zawierający wszystkie potrzebne funkcje do działania strony.

W Webflow mamy do czynienia z jednym dużym systemem, który posiada wbudowane wszystkie dodatki. Nie instalujemy w nim wtyczek i nie robimy aktualizacji, co sprawia, że ryzyko wystąpienia w nim błędu jest znikome. Może Webflow nie jest darmowy - tak jak WordPress - ale opłata abonamentowa obejmuje hosting i support, za który w przypadku WordPressa również musimy zapłacić.

Plusy Webflow to m.in.:

  • brak konieczności aktualizacji, Twoja strona po utworzeniu będzie po prostu działać;
  • wysoka stabilność systemu, niezależnie od ilości dodatków;
  • przejrzyste oprogramowanie dla SEO;
  • wbudowany certyfikat SSL dla każdej tworzonej podstrony;
  • podgląd wyglądu strony na każdym urządzeniu;
  • stabilny hosting na serwerach Amazona (aż 10 mld odsłon miesięcznie);
  • elastyczność: stworzymy w nim zarówno stronę internetową, jak i sklep;
  • darmowy plan, przeznaczony do testów i nauki;
  • bezpieczeństwo i skuteczne zabezpieczenie przed atakami hakerskimi.

Z Webflow korzysta tylko 0,6% wszystkich stron na świecie. To mało, ale efekty, które daje ten system sprawiają, że staje się coraz bardziej popularny. Wystarczy zerknąć na listę 2232 stron w Webflow w Polsce, które zostały w nim zaprojektowane, aby zobaczyć, jakie daje możliwości.

Popularność Webflow kontra WordPress
Źródło: www.w3techs.com

Kiedy warto zdecydować się na WordPress?

W polskich warunkach ten system najlepiej sprawdzi się dla właścicieli średnich i dużych stron, gdzie konieczne są integracje z zewnętrznymi systemami (zwłaszcza made in Poland). Przy Webflow na polskim rynku możemy mieć problem ze znalezieniem oprogramowania zewnętrznego, które będzie z nim spójne - w WordPressie takie problemy nie występują.

Plusem jest możliwość stworzenia szybkiej i prostej strony na gotowym motywie przez osoby z niskimi kompetencjami w zakresie programowania, ale jeszcze większym wdrożenie autorskiego pomysłu profesjonalnej agencji interaktywnej, która pozwoli budować profesjonalny wizerunek w internecie. Dlatego wiele agencji i software house'ów wybiera Wordpress, jako podstawowy system CMS do budowy stron www.

I choć WordPress jest darmowy, to i tak musimy ponieść dodatkowe koszty związane z:

  • dobrej jakości hostingiem (zwykle w formie opłaty rocznej);
  • opieką nad stroną (nad aktualizacjami i ewentualnymi problemami technicznymi);
  • koszty wizerunkowe, kiedy strona padnie ofiarą ataku hakerskiego.

Warto zwrócić też uwagę na pewne niedogodności związane z postawieniem strony na WordPressie. Zaliczają się do nich:

  • ryzyko wystąpienia ataku: otwarty kod jest idealnym łupem dla hackerów, dlatego konieczna jest regularna analiza strony - a to kosztuje;
  • problemy z działaniem strony: wtyczki na WordPressie wymagają aktualizacji, a te nie zawsze działają tak jak potrzeba, kłopoty z witryną mogą pojawić się również wtedy, gdy dwie (lub więcej) wtyczek nie będą ze sobą poprawnie współpracować;
  • nieczytelny kod: nie zawsze, ale duża ilość wtyczek zwiększa to ryzyko, to zaś przekłada się na problemy z SEO, zwiększa współczynnik odrzuceń i zmniejsza szybkość ładowania strony;
  • konieczność stałej współpracy ze specjalistą od WordPressa: aby czuwał nad sprawnym działaniem witryny, jej bezpieczeństwem i aktualizacjami systemu i wtyczek.

Kiedy warto zdecydować się na Webflow?

Na pierwszy plan wysuwa się niezwykła stabilność i bezpieczeństwo Webflow. Nie ma potrzeby aktualizacji, naprawiania kodu czy wprowadzania poprawek do wtyczek. Strona postawiona na Webflow po prostu działa. I działać będzie. Nawet dodatki do Webflow działają na 100%. Problem jedynie pojawia się z ich ilością. W Polsce nadal niewiele firm tworzących zaawansowane oprogramowanie wykorzystywane w internecie wspiera Webflow, więc nie zawsze znajdziemy wsparcie z systemami CRM czy lead generation.

Czy coś jeszcze? Przede wszystkim czysty kod. To jest coś, co trudno będzie uzyskać na WordPressie bez wsparcia zawodowego programisty, który kosztuje. Wtyczki w tym systemie komplikują sprawę, robiąc bałagan w kodzie, a ich wieczne aktualizacje wprowadzają duże niebezpieczeństwo w aspekcie wydajności strony www. Na Webflow możesz o tym zapomnieć. Kod generowany podczas wdrożenia Webfow jest czysty jak łza. System dba, aby był on zawsze wysokiej jakości, tym samym przyjazny robotom Google. Brak aktualizacji zabezpiecza przed niekontrolowanych spadkiem wydajności kodu i całej witryny internetowej waszej firmy.

Webflow sprawdzi się więc najlepiej dla firm, które potrzebują strony internetowej każdej wielkości bez skomplikowanych i autorskich integracji. Dla tych, które chcą zrobić stronę i zająć się biznesem, a nie wiecznym aktualizowanie systemu i wtyczek. Koszty jej wykonania i wsparcia mogą być wówczas niższe od kosztów związanych ze stroną na WordPressie.

Warto jednak zwrócić uwagę na 3 wady Webflow:

  • problematyczne indywidualne funkcjonalności: mniejsza popularność Webflow i jego zamknięta architektura sprawia, że wdrożenie integracji niedostępnych w systemie jest drogie i skomplikowane i wymaga dodatkowego kodu w JavaScript;
  • niewielka ilość zewnętrznych, dedykowanych Webflow integracji na rynku polskim,
  • miesięczny abonament, na który nie każdy będzie chciał się zdecydować.
Nasza oferta: Tworzenie stron internetowych w Webflow

WordPress vs. Webflow - podsumowanie

Nie ma systemów idealnych. WordPress i Webflow mają różne możliwości - a ich wybór zależy od celu naszej witryny. Przy „zwykłych”, mniejszych witrynach warto pochylić się nad Webflow. Ponosimy koszty stworzenia strony i abonamentu, ale o nic więcej nie musimy się martwić. Jeśli jednak zależy nam na wykonaniu skomplikowanego sklepu internetowego lub witryny z integracją lub wieloma integracjami z polskimi systemami zewnętrznymi - lepszy może okazać się Wordpress.

Czasem warto sprawdzić porównania i opisy jakie pojawiają się w niezależnych portalach technologicznych. Przykładem może być serwis G2.com. G2.com działa na zasadzie zbierania recenzji od użytkowników, którzy korzystają z różnych narzędzi i oprogramowania. Strona ta umożliwia internautom generowanie analiz porównawczych oraz dzielenie się swoimi doświadczeniami w celu pomocy innym w podjęciu bardziej świadomych decyzji zakupowych.

Porównanie Webflow vs WordPress na stronie G2.com
Porównanie Webflow do WordPress.com wg. użytkowników G2.com
Jeśli nie wiesz, które z rozwiązań będzie dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Przeanalizujemy Twoje cele i wybierzemy system, który lepiej sprawdzi się dla Twojej strony internetowej.
Podziel się:

Powiązane artykuły

Webflow University
Webflow CMS zarządzanie treścią