Blog

Rodzaje sklepów internetowych - Rozwiązanie dedykowane, open source czy platforma SaaS?

Rodzaje sklepów internetowych

Mówi się, że niezależnie od tego, co zamierzamy robić, zawsze początki są najtrudniejsze i wymagają największego zaangażowania. Często musimy zdobyć chociażby podstawową wiedzę w danej dziedzinie i podjąć decyzje, które będą miały wpływ na naszą działalność w przyszłości. Podobnie w przypadku sprzedaży internetowej. Chcąc skutecznie sprzedawać w internecie zadajemy sobie wiele pytań, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.

Jednym z takich pytań jest to, czy nasz sklep internetowy będzie stworzony z pomocą dedykowanego rozwiązania, wdrożenia open source czy platformy SaaS. Dobrą decyzję podejmiemy tylko w sytuacji, gdy będziemy znali cechy każdego z rozwiązań i zdecydujemy się na jedno, które w największym stopniu dopasuje się do naszej działalności i wizji rozwoju.

[Aktualizacja 2023]

Spis Treści

Rodzaje sklepów internetowych - Cechy każdego z rozwiązań

Słusznie uważa się, że każde rozwiązanie jest dobre, jeżeli tylko odpowiednio dopasujemy je do swojej firmy, jej wielkości, wizji rozwoju, oferowanych produktów i budżetu, jakim obecnie dysponuje. Zrobiliśmy wszystko, aby zebrać w jedno miejsce cechy i porównać ze sobą poszczególne rozwiązania, rodzaje sklepów internetowych. Dzięki temu wybór najlepszego w jednej, konkretnej sytuacji nie będzie problemem. Jeżeli natomiast po przeczytaniu porównania pojawią się dodatkowe pytania, chętnie skonsultujemy każde z nich podczas rozmowy.

Wybór sklepu internetowego nie jest procesem łatwym
Wybór technologii sklepu internetowego jest procesem złożonym

Koszty i konieczne inwestycje z biegiem czasu

Tworząc sklep internetowy niektórzy myślą o optymalizacji kosztów, a inni z łatwością inwestują, gdyż wiedzą, że nakład zwróci się z biegiem czasu. Duża liczba rozwiązań na rynku może powodować, że nie wiedząc, na którego wykonawcę się zdecydować, wybieramy tego, który pierwszy prześle ofertę lub co gorsze jego oferta będzie najtańsza. To niezbyt dobra metoda, o czym przekonał się juz niejeden przedsiębiorca. My na pierwszym miejscu stawiamy potrzeby biznesu, a dopiero później dopasowujemy rozwiązanie. Co warto jednak wziąć pod uwagę analizując wyceny firm wdrażających sklepy internetowe? Skąd wiedzieć, które rozwiązanie jest dla nas? Jakie rodzaje sklepów internetowych brać pod uwagę?

Oprogramowanie open source - Jedną z najpopularniejszych decyzji wśród przedsiębiorców jest stworzenie sklepu internetowego z wdrożeniem open source. Przykładami takich rozwiązań są WooCommerce i PrestaShop. Często wybierana przez doświadczonych sprzedawców. Łączy się ze stosunkowo niskimi kosztami wdrożenia przy zapotrzebowaniu jedynie na podstawowe funkcje. Niestety, jeżeli zdecydujemy się na zaawansowane funkcjonalności, czy dodatkowe opcje, które trzeba będzie stworzyć od nowa, musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Rozwiązanie preferowane zazwyczaj przy możliwych, dużych nakładach pieniężnych i jeszcze większej wizji rozwoju.

Sklep abonamentowy SaaS - Platforma SaaS zapewnia rozpoczęcie sprzedaży praktycznie po chwili, przy minimalnych kosztach wejścia. Przez cały okres prowadzenia sklepu płacimy niski, miesięczny abonament, a obsługą techniczną nie musimy się martwić. Dopłacamy jedynie za dodatkowe, zaawansowane, indywidualne funkcjonalności, których nie ma domyślnie w platformie. Przyjęło się, że wspomniane udoskonalenia często nie są konieczne w przypadku sprzedaży standardowych produktów, lecz lepiej dmuchać na zimne. To oznacza, że powinniśmy już od początku rozglądać się za platformą, która ma dobrą obsługę klienta i dostępne produkty komplementarne. Jeżeli zdecydujemy się na abonamentowy, gotowy sklep internetowy nie zwracając na to uwagi, później możemy mieć ogromny problem z wprowadzaniem pożądanych zmian. Przenoszenie sklepu, produktów i innych jego elementów wiąże się z dodatkowymi kosztami, których nie poniesiemy, gdy zadbamy o odpowiedniego dostawcę od samego początku.

Zobacz także: Webflow - czy warto? Poznaj zalety i wady tego wyjątkowego rozwiązania

Dedykowany sklep internetowy - Rozwiązanie dedykowane to opcja najdroższa przy wdrożeniu, jednak mniej kosztowna w utrzymaniu. Dedykowany sklep internetowy często wymaga obsługi przez jedną agencję interaktywną, najczęściej producenta oprogramowania. Koszty mogą zwiększyć się przy dodatkowych rozwiązaniach i zmianie agencji, w której programiści będą musieli zapoznać się z cudzym kodem. Zazwyczaj okazuje się, że w przypadku sektora MŚP jest to rozwiązanie niedostępne i nieopłacalne. Natomiast firmy, które cenią sobie posiadanie własnego oprogramowania jako wartości dodanej w firmie, celują tylko w to rozwiązanie. Rozbieg możliwych cen jednak jest tak wysoki, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, wedle sygnalizowanych potrzeb i celów. Fakt jest jednak taki, że dedykowany sklep to jeden z najdroższych rodzajów sklepów internetowych jaki możemy wybrać.

Elastyczność sklepu internetowego i obsługa

Koszty to jednak nie wszystko, gdy myślimy o rozwijaniu biznesu w branży ecommerce. Ważne są również inne czynniki. Nie można pomijać elastyczności sklepu internetowego i obsługi. Ich poziom bowiem, zlekceważony na samym początku, później może spowodować duże koszty związane z napotkanymi blokadami w drodze do swoich celów biznesowych.

Obsługa sklepu internetowego
Obsługa sklepu internetowego jednym z elementów wyboru platformy

Wdrożenia open source to możliwość dopasowania sklepu internetowego do rynku i klienta w danej branży poprzez dostępne wtyczki i rozszerzenia. Wtedy można minimalnie dopasować istniejącą wtyczkę, a potrzeba zostanie zaspokojona. Wbrew pozorom jednak za wiele modułów będziemy musieli zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, a bardziej zaawansowanych możemy wcale nie znaleźć. Zazwyczaj także sama obsługa jest dla klienta intuicyjna. Nieraz wystarczy kilka godzin, aby przeprowadzić osobom odpowiedzialnym za obsługę sklepu krótkie szkolenie, a same będą potrafiły skorzystać z zaimplementowanych funkcji.

Jeżeli zdecydujemy się prowadzić sklep internetowy w oparciu o oprogramowanie SaaS, na start otrzymamy wiele funkcjonalności. Przykładowo na platformie Selly istnieje tak dużo modułów i funkcji w podstawowej wersji, że początkujący sprzedawcy nie myślą o kupnie dodatkowych opcji. Elastyczność w tym przypadku jest jednak mocno ograniczona, ponieważ to dostawca oprogramowania dostarcza technologię. Chcąc coś zmienić, musimy zapłacić i cierpliwie czekać na spełnienie naszych oczekiwań. Panel w platformach SaaS jest dla osoby obsługującej w większości przypadków intuicyjny i łatwy. Na uwagę zasługuje tu np. platforma Webflow eCommerce, której obsługa jest dziecinnie prosta. Tylko w niektórych przypadkach klient będzie musiał dłużej klikać, aby znaleźć poszukiwaną funkcję. Zawsze jednak w momencie niewiedzy może zgłosić się do dostawcy po pomoc, a z pewnością ją otrzyma.

Słusznie mówi się, że systemy dedykowane w eCommerce są najbardziej elastyczne. Możemy z nimi zrobić praktycznie wszystko. Warunkiem jest jednak posiadanie wykwalifikowanego zespołu programistów. Teoretycznie więc nie ma żadnych ograniczeń w przypadku technologii, lecz za niektóre funkcjonalności zapłacić możemy więcej, a za inne nieco mniej. Wdrożenia sklepu na dedykowanej platformie napisanej specjalnie dla nas to nie rzecz, którą wykonuje się raz na tydzień. Przy administracji sklepu internetowego istnieje podobna zasada, jak przy funkcjonalnościach. Bez problemu dopasujemy go do preferencji klienta. Warto jednak wiedzieć, że otrzymany produkt nie będzie nam znany. Będziemy prawdopodobnie musieli poświęcić kilka godzin na szkolenie, aby się jego nauczyć. Korzyści natomiast możemy czerpać przez lata.

Bezpieczeństwo

Które z rozwiązań zapewnia nam największe bezpieczeństwo? Czy wybór jednego z rozwiązań zwiększa szanse ataku? Który wybór będzie najbardziej bezpieczny pod względem ochrony danych użytkowników? Przyjrzyjmy się kwestii bezpieczeństwa przy wyborze każdej z prezentowanych opcji.

Bezpieczeństwo sklepu internetowego
Bezpieczeństwo w sklepie internetowym jest ważne zarówno dla kupujących jak i właściciela sklepu internetowego

Decydując się na oprogramowanie open source i tworzenie sklepu internetowego na własną rękę, kwestie bezpieczeństwa są po naszej stronie. Wymaga się, aby między innymi z tego względu, niezależnie od wyboru oprogramowania, wykonywane były regularne aktualizacje. Pozwala to zmniejszyć ryzyko ataku na starszą wersję oprogramowania, a tym samym, przechwycenia jakichkolwiek danych z naszej witryny. Inaczej jesteśmy narażeni. Przykładowo, w przypadku wyboru Wordpress i wtyczki WooCommerce, duża część ze wszystkich stworzonych na świecie stron jest wykonana przy wykorzystaniu tej technologii. Czyni to ją bardziej znaną, również dla osób będących potencjalnych zagrożeniem, lecz przy regularnych aktualizacjach i opiece profesjonalnej agencji interaktywnej powinniśmy zachować spokój.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy wybierzemy platformę SaaS i abonament miesięczny. Wtedy kwestie związane z serwerem i bezpieczeństwem oprogramowania zazwyczaj nie dotyczą nas bezpośrednio. Dostawca całkowicie zdejmuje z nas obowiązek dbania o techniczne aspekty i pozwala skupić się na budowaniu innych przewag konkurencyjnych firmy. Należy sprawdzić jednak zawsze firmę, z której usług planujemy skorzystać, gdyż oddając dane produktowe, użytkowników i nasze, musimy mieć pewność jej profesjonalizmu i doświadczenia.

Zakładając, że uda nam się zawrzeć współpracę z rzetelnym wykonawcą oprogramowania dedykowanego, tutaj z pewnością mamy szanse na uzyskanie najwyższej klasy zabezpieczeń. Indywidualny kod sklepu internetowego i nowoczesne rozwiązania stworzone w sposób dopasowany do potrzeb czynią cały system mniej znanym, a co za tym idzie, trudniejszym do złamania. Musimy też, podobnie jak w przypadku opcji opartej o open source, dbać o regularną aktualizację i stałą opiekę. Niedopełnienie obowiązków skutkować może konsekwencjami. Podsumowując, nowoczesne rozwiązania spotykane na rynku pozwalają uzyskać bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Powinniśmy zadbać tylko o aktualność naszych zabezpieczeń i wykonawców, w stosunku do których jesteśmy pewni.

Kto najczęściej decyduje się na każde z wymienionych rozwiązań technologicznych?

Śmiało można powiedzieć, że to, który wybór podejmie przedsiębiorca zależy w większym stopniu od jego oczekiwań względem oprogramowania. Decyzja zawsze powinna być podjęta na podstawie analizy i rzetelnych danych uzyskanych od profesjonalistów. W przeciwnym wypadku finalna decyzja jaki rodzaj sklepu internetowego wybierzemy, może nie spełnić wymagań, a jego wdrożenie okazuje się ponadprzeciętnie długie lub pojawiają się inne przeszkody.

Sklepy oparte o dropshipping - Co wybierają sprzedawcy, którzy swoją rolę w procesie budowania oprogramowania i produkcji chcą ograniczyć do minimum? Jak testować pomysły przy stosunkowo małej ilości zaangażowanych kosztów? Firmy, które nie posiadają dostępnego kapitału decydują się na platformę opartą o SaaS. Musi ona jednak spełniać ich potrzeby w związku z integracją z konkretną, wybraną przez nich hurtownią produktową dla ecommerce. Inna sytuacja to taka, gdy sprzedawcy są pewni produktów, a inwestycja ma charakter długoterminowy. Przy posiadanym przez nich planie uzyskania pozycji lidera rynku, obserwować można skłonność do decyzji o wyborze open source, co również może być dobrym pomysłem.

Sklepy internetowe ze średnią lub małą ilością towaru - Jeżeli chodzi o sektor MŚP wraz z małymi lub średnimi sklepami internetowymi, nie ma tutaj reguły. Zależnie od potrzeb konkretnej firmy, zapotrzebowania, które sygnalizuje i oczekiwanego czasu od momentu rozpoczęcia prac do wdrożenia, wybiera się inną opcję. Wpływ mają również zasoby, potrzeby pracowników obsługujących sklep, ilość i rodzaj towaru, a także inne zmienne. Stąd konieczne okazuje się często przeprowadzenie konsultacji z agencją interaktywną w celu oszacowania zapotrzebowania.

Zaawansowane sklepy internetowe będące liderami swoich branży, z dużą liczbą produktów - Firmy, które pragną zdobyć pozycję lidera w swojej branży, a co najważniejsze, traktować oprogramowanie sklepu internetowego jako część kapitału firmy, decydują się na dedykowane rozwiązania. Dzięki temu mają pewność uzyskania efektu szytego na miarę, zarówno pod względem projektowym, graficznym jak technicznym. Nawet, gdy w takim przypadku od momentu rozpoczęcia prac do wdrożenia mija znacznie więcej czasu, klient pozostaje zadowolony. Efekt jednak uzależniony jest jednak w dużym stopniu od profesjonalizmu partnera. Chętnie pomożemy zbudować dokładnie taki e-sklep, aby firma zyskała bezpieczeństwo, estetykę, a przede wszystkim funkcjonalności, których oczekuje klient.

Rodzaje sklepów internetowych w Polsce - Statystyki

Na podstawie danych przedstawionych w serwisie Builtwith.com, w Polsce w 2023 roku dominują dwie technologie open source pod szyldem WooCommerce oraz PrestaShop. Jednak już na trzecim miejscu znajduje się rozwiązanie SaaS jakim jest Shoper. Należy w tym miejscu zaznaczyć, ze Polskie statystyki są odmienne niż te globalne. Globalnie liderem jest silnik WooCommerce, a na drugim miejscu używany głównie w USA Shopify. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że analizując lata ubiegłe, znaczenie Shopify w Polsce bardzo dynamicznie rośnie. Jeszcze w 2020 roku platforma Shopify nie była widoczna w statystykach, dzisiaj to już 5% polskiego rynku.

Na podstawie tych danych wyraźnie widać, że najczęściej wdrażanymi są rozwiązania SaaS i open source. Na dedykowane stać nielicznych przedsiębiorców, ale też inne aspekty mogą decydować, że takie rozwiązania są mniej popularne jak czas wdrożenia, czy brak specyficznych wymagań biznesowych.

Używane technologie eCommerce w Polsce 2023
Źródło: trends.builtwith.com

SaaS, czy open source - Odwieczne pytanie przedsiębiorców

Sytuacja jest prostsza, gdy wybrać chcemy po prostu zbudowanie naszego sklepu od podstaw, od fundamentów. Wtedy nie wahając się zbyt długo zdecydujemy o rozpoczęciu prac nad dedykowanym sklepem. Co jednak w przypadku, gdy nasza decyzja waha się pomiędzy rozwiązaniami open source i sklepami abonamentowymi w modelu SaaS?

Należy wziąć pod uwagę nasze potrzeby i zasoby. Podsumowując, powiedzmy, że SaaS jest dla Ciebie, gdy:

  • jeszcze nie masz doświadczenia w sprzedaży internetowej,
  • chcesz gotowego narzędzia, które pozwoli Ci uruchomić sprzedaż prawie  “z dnia na dzień”,
  • zależy Ci na czasie i wejściu w branżę ecommerce w stosunkowo krótkim czasie,
  • nie posiadasz umiejętności programistycznych,
  • nie masz zasobów finansowych, aby rozbudowywać autorskie narzędzie z pomocą profesjonalnego programisty i projektantów,
  • Twoje produkty nie wymagają w początkowym stadium zaawansowanych funkcjonalności.

Jeżeli natomiast jesteś bliżej poniższych sytuacji, może warto rozważyć oprogramowanie open source, które chętnie pomożemy Ci skutecznie i estetycznie wdrożyć. Obecnie masz do wyboru wiele podobnych opcji. Należą do nich między innymi Wordpress i WooCommerce, Magento, PrestaShop. Każda z nich charakteryzuje się pewnymi, indywidualnymi cechami lub innymi kosztami. Ogólnie, jako sprzedawca internetowy, powinieneś rozważyć co najmniej jedno z powyższych, gdy:

  • masz doświadczenie w sprzedaży internetowej i czynnościami związanymi z prowadzeniem sklepu online,
  • pragniesz dużych możliwości w zakresie samodzielnej rozbudowy sklepu,
  • posiadasz zasoby pozwalające finansować profesjonalny zespół programistów,
  • Twoje zasoby czasowe pozwalają na dokonanie konfiguracji i wszelkich potrzebnych integracji w celu zadbania o prawidłowe funkcjonowanie sklepu.

Podsumowanie - Czy jest jedno, najlepsze rozwiązanie?

Można szukać jednego, najlepszego rozwiązania w nieskończoność. Czytać wszystkie artykuły o przewadze jednej opcji nad drugą i odwrotnie. Pytać znajomych, innych sprzedawców i zasięgnąć zdania na grupach. Miesiącami poznawać raporty ecommerce lub analizować każdy sklep, na którym będziemy. Finalnie jednak trzeba powiedzieć, że najlepsze są takie rozwiązania, które są wykonane pod konkretną firmę. Twoja firma, produkty i potrzeby, które sygnalizuje, są najważniejsze w tej sytuacji. Jeżeli ktoś jej nie zna,nie będzie w stanie udzielić Ci profesjonalnej porady. Chyba, że opowiesz mu dokładnie o funkcjonalnościach, produktach i dotychczasowym doświadczeniu w branży. Zadbaj jednak o to, by od początku wiedzieć, że masz kontakt z zaufanym, rzetelnym i doświadczonym partnerem.

Przedstawiając nam swoje zapotrzebowanie i wymagania, postaramy się określić, jaki rodzaj sklepu będzie dla Ciebie najkorzystniejszy i dlaczego. Skontaktuj się z nami!
Karol Połubiński
Head of New Business

Posiadając już podstawową wiedzę jesteśmy w stanie określić, jakie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku naszej firmy, produktów i strategii rozwoju. Warto przed samym podjęciem decyzji omówić poszczególne rodzaje sklepów internetowych. Możecie być pewni, że informację zwrotną dotyczącą dopasowania najlepszego rozwiązania dla firmy otrzymacie po wysłaniu do nas wypełnionego brief’u.

Podziel się:

Powiązane artykuły

Webflow University
Webflow CMS zarządzanie treścią