Blog

Programy do wideokonferencji i transmisji live - Co pomaga w komunikacji zdalnej?

Programy do wideokonferencji

Programy do wideokonferencji, transmisji live i stałej komunikacji z zespołem stają się coraz potrzebniejsze różnego rodzaju firmom. Komunikacja z współpracownikami, przeprowadzanie spotkań, a nieraz nawet szkoleń, musiała w ostatnim czasie, w wielu przypadkach, przenieść się do internetu. Zebraliśmy więc narzędzia i aplikacje, które pomagają zorganizować czynności związane z komunikacją i wideokonferencjami w profesjonalny sposób.

Spis Treści

Programy do wideokonferencji i komunikacji zespołowej - Jak organizować spotkania zdalnie?

Pierwszą rzeczą, która powinna zostać opanowana w firmach przenoszących się do internetu, jest bieżąca komunikacja. Spotkania zdalne służą między innymi do przedyskutowania pomysłów, postępów w poszczególnych projektach i przekazania ważnych informacji. Dodatkowo musimy też zadbać o komunikator, który pozwala na sprawną wymianę wiadomości, gdy chcemy oddzielić sprawy zawodowe od prywatnych rezygnując z messengera. Jakie narzędzia mają szansę spełnić nasze oczekiwania? Jakie programy do wideokonferencji powinieneś brać pod rozwagę?

Google Meet - Jeden z najbadziej popularnych programów do prowadzenia spotkań w internecie, element pakietu Google Workspace. Jest darmowy i świetnie współgra z całym ekosystemem Google np. z Google Calendar. Możesz także współdzielić podczas spotkań dokumenty, arkusze kalkulacyjne i inne materiały z Google Drive. Aplikacja Google Meet działa na wszystkich urządzeniach w tym na tabletach, smartfonach i komputerach.

Google Meet

Teams - To jedno z narzędzi, programów do wideokonferencji, które dostępne są w ramach pakietu Office 365. Pozwala ono na sprawną komunikację bieżącą, wymianę informacji na temat projektów, a nawet wspólną pracę przy dokumentach. Wszystko dlatego, że aplikacja Teams posiada bezproblemową we wdrożeniu integrację z innymi narzędziami w ramach pakietu od Windowsa. Co ciekawe, gdy będziemy chcieli porozmawiać z naszym zespołem projektowym w formie wideo, rozpoczniemy taką rozmowę jednym kliknięciem w ikonę w dolnej części ekranu.

Microsoft Teams

Skorzystamy z wersji darmowej z ograniczonymi możliwościami, a plan płatny wykupimy w cenie od 4,20€ w abonamencie rocznym.

Zoom.us - Narzędzie uznawane za jedno z najbardziej profesjonalnych w tego typu działaniach, wśród programów i aplikacji do wideokonferencji. Można śmiało powiedzieć, że w Polsce należy również do najpopularniejszych. Nie ma co się temu dziwić, gdyż spotkania, konferencje, czy webinar zrobimy z pomocą kilku kliknięć. Najczęściej nie potrzebujemy w tym celu doświadczenia przy podobnych aplikacjach. Obsługa jest intuicyjna i łatwa. Oprócz prowadzenia rozmowy wideo, uczestnicy mogą wymieniać się również spostrzeżeniami na chacie. Opcja webinarów natomiast udostępnia jeszcze więcej funkcji. Zaliczają się do nich między innymi quizy i ankiety. Jeżeli myślisz nad prostym i szybkim do opanowania narzędziem do spotkań, zoom odpowie na Twoje potrzeby.

Wersja darmowa pozwala nam na przeprowadzenie spotkania do 100 osób, które trwać może maksymalnie 40 minut.

Według raportu Okta's Businesses at Work Report 2020, Zoom jest najbardziej popularną aplikacją do wideokonferencji na świecie.

Whereby - Często spotykany u osób i firm, którym zależy na szybkim zorganizowaniu spotkania w przeglądarce. Oszczędzają w ten sposób swoim gościom zachodu związanego ze ściąganiem na komputer jakiegokolwiek oprogramowania. Mamy tam możliwość stworzenia własnego pokoju i spersonalizowania linku w atrakcyjny sposób, taki jak np. whereby/nazwafirmy.

Podstawowa wersja dostępna jest bezpłatnie, lecz za rozszerzenie musimy zapłacić kwotę 9,99$ miesięcznie.

Slack - Coraz popularniejszy nie tylko w firmach technologicznych. Doskonale sprawdza się nawet w środowisku korporacyjnym, przy kilkuset pracownikach. Umożliwia łatwe przesyłanie plików, wymianę wiadomości tekstowych, tworzenie wspólnych kanałów (chatów z więcej niż jedną osobą). Wideokonferencje dostępne są jedynie w wersji premium. Bez problemu skorzystamy z tego komunikatora zarówno z poziomu aplikacji jak w przeglądarce.

Wersja podstawowa jest dla dostępna bezpłatnie, a za rozszerzoną zapłacimy kwotę od 6,67$ miesięcznie.

Skype - Znany ze swojej prostoty i udoskonalany na przestrzeni lat daje opcję prowadzenia kilku rozmów jednocześnie, udostępniania ekranu, wideo i audio, a nawet wdzwanianie się za pomocą numeru telefonu. Ze względu na długi staż na rynku, wiele osób kojarzy Skype i wybiera go do pierwszych spotkań wideo w obecnym czasie.

Aplikacja dostępna jest bezpłatnie.

Cisco Webex Meetings - Chyba najbardziej rozbudowana aplikacja do wideokonferencji obok MS Teams, która posiada szereg funkcji bardzo przydatnych w spotkaniach biznesowych. Ma rozbudowane narzędzie do dzielenia się plikami, posiada tzw. whiteboard do tworzenia szybkich szkiców, możliwość tworzenia ankiet, ma opcje nie tylko współdzielenia ekranu, ale także oddawania kontroli nad ekranem innej osobie i kilka innych przydatnych funkcji.

Webex Meetings

Webex Meeting jest darmowy od kiedy na świecie zapanowała pandemia korona wirusa, ale dla zastosowań dużego biznesu dostępne są plany abonamentowe od 12,85$ za miesiąc.

W związku z pandemią Covid19 firma Cisco udostępniła podstawowy plan abonamentowy aplikacji Webex Meetings za darmo, co przyczyniło się do spopularyzowania tego programu zwłaszcza w środowisku szkolnym i akademickim.

Houseparty - Na koniec zestawienia chcielibyśmy pokazać branżową ciekawostkę czyli aplikacje Houseparty, która w dobie epidemii Covid19 stała sie prawdziwym hitem internetu. Analizujemy programy do wideokonferencji, jednak aplikacja ta nie jest typowym programem do wideokonferencji. Houseparty podobnie jak wszystkie w/w aplikacje pomaga w połączeniu wideo z naszymi znajomymi, jednak nie jest polecana do spotkań biznesowych. Można tu oczywiście nawiązać połączenia grupowe. Różnica między znanymi nam apkami polega na tym, że w trakcie rozmowy ze znajomymi, możemy dodatkowo grać z nimi w gry online. To świetne narzędzie do spędzania wolnego czasu w gronie przyjaciół, jednak spotkania w gronie profesjonalistów przy np. omawianiu procesu tworzenia sklepu internetowego, raczej nie będą tu efektywne.

Houseparty jest aplikacją bezpłatną.

Programy do live na Facebooku - Jak zrobić live?

Zarówno osoby prywatne, publiczne, jak kolejne firmy, chcą utrzymać stałą komunikację ze swoimi odbiorcami. Okazuje się, że live na Facebooku jest obecnie jedną z najbardziej angażujących form. Ostatni czas to prawdziwy rozkwit tego rodzaju komunikacji z fanami, co zauważył pewnie każdy, kto regularnie korzysta ze wspomnianego medium. Wykonanie live bezpośrednio z Fanpage może się sprawdzić, jednak zewnętrzne programy pozwalają podnieść poziom profesjonalizmu i estetyki.

Ecamm live - Program przystosowany do sprzętu Apple, który daje nam ogromne możliwości. Możemy z jego pomocą wykonać wiele angażujących czynności, jak pokazywanie komentarzy na ekranie, wgranie swojego baneru, dodatkowe efekty wizualne i generowanie dźwięków w trakcie transmisji. Jeżeli poświęcimy chwilę na naukę, będziemy mogli prezentować konkretną tematykę i prowadzić regularne transmisje na żywo na najwyższym poziomie.

Ecamm live

Skorzystamy z programu w wersji darmowej przez pierwsze 14 dni. Gdy wspomniany okres upłynie, zapłacimy 12$ miesięcznie przy płatności rocznej.

OBS - Obecnie najpopularniejszy program do prowadzenia live na Facebooku. Dostępny w wersji na każde urządzenie. Ogrom dostępnych funkcji, możliwość przeprowadzenia transmisji w kilka osób i wiele innych udoskonaleń sprawia, że odpowiada na potrzeby każdego użytkownika. Najczęściej jednak będziemy musieli poświęcić dłuższa chwilę na konfigurację ustawień pasujących do naszego sprzętu. Gdy już to zrobimy, profesjonalny live na Facebooku jest tylko kwestią czasu. Nawet, gdy podchodziliśmy do tematu na początku zupełnie zieloni.

Aplikacja jest dostępna za darmo.

Periscope - Ma bardzo łatwy i intuicyjny interfejs użytkownika, który sprawia, że ​​aplikacja jest naprawdę łatwa w użyciu. Oferuje opcje wyszukiwania innych nadawców lub przesyłania strumieniowego własnego otoczenia. Istnieje lista popularnych i polecanych streamerów, która jest łatwym sposobem na znalezienie popularnych sesji live i do oglądania ich według nazwy, miejsca lub nadawców za pomocą tagów sportowych, muzycznych itp.

Aplikacja jest dostępna wyłącznie na smartfony, za darmo zarówno na Androida, jak i iOS.

Livestream - Aplikacja jest prawdopodobnie liderem rynku w dziedzinie transmisji wideo na żywo. Jest dostępna zarówno dla systemów operacyjnych Android, jak i iOS, chociaż większość jego użytkowników używa go do celów profesjonalnych z wysokiej klasy kamerami wideo i kamerami internetowymi.

Vimeo jedna z największych obok You Tube platform do udostępniania treści wideo, z końcem 2017 roku przejęła w całości serwis Livestream, aby udostępnić swoim użytkownikom możliwość strumieniowania wideo na żywo.

Profesjonalne narzędzia do zdalnej organizacji webinarów

Webinar to kolejna z aktywności, którą chętnie organizuje coraz więcej osób. Webinar to w wolnym tłumaczeniu seminarium internetowe. Pozwala połączyć prezentację danego zagadnienia lub zestawu zagadnień z widokiem prezentera. Istnieją narzędzia dedykowane specjalnie do tego rodzaju aktywności, a korzystanie z nich zwiększa jakość i profesjonalizm całego przedsięwzięcia.

GoToMeeting - Jedno z prostszych w obsłudze narzędzi do organizacji powyżej wspomnianych seminariów. Kilka kliknięć wystarczy, aby stworzyć pokój i zaprosić załogę. Całość odbywa się bez nadmiaru konfiguracji, a obsługa nie sprawia problemu nawet osobie, która nie jest biegła technologicznie.

GoToMeeting

Cena narzędzia oscyluje w granicach 550 złotych rocznie.

Live Webinar - Jeżeli zależy Ci na zapisywaniu spotkań w dobrej jakości (full HD), interakcji z grupą, podzieleniu jej na mniejsze pokoje podczas trwania webinarium i wielu innych opcjach, to może być narzędzie dla Ciebie. Szczególnie w sytuacji, gdy cenisz sobie produkty stworzone w Polsce. Bez wątpienia, co zresztą potwierdza się podczas czytania opinii w internecie, jest wart swojej ceny.

Cena natomiast wynosi około 560 złotych za rok użytkowania. Dla małych spotkań do 5 osób, dostęp do aplikacji jest za 0 zł.

ClickMeeting - Może się też zdarzyć, że poprzednio wymienione narzędzia będą wydać nam się niewystarczające. Możemy mieć wrażenie, że potrzebujemy kompletnego rozwiązania, które rozwiąże wszystkie nasze problemy związane z organizacją seminarium. ClickMeeting pozwala nam na posiadanie wszelkich opcji w jednym miejscu. To nie tylko zwykła aplikacja do webinarów. Znajdziemy w niej również opcje zaproszeń uczestników, systemu zapisów i inne. Całość nie wymaga komplementarnych produktów internetowych.

Ma to jednak swoją cenę, gdyż za rok zapłacimy kwotę w wysokości około 1800 złotych.

Podsumowanie - Praca zdalna nie taka straszna

Praca zdalna może kojarzyć się początkowo z dezorganizacją i brakiem kontaktu. Nie musi tak być. Skoro stanęliśmy już w sytuacji, w której musimy tymczasowo przenieść się do internetu, należy zadbać o narzędzia i dostosować sposób pracy. To tylko tymczasowe, lecz każdy dzień, niezależnie do sytuacji, to kolejny koszt dla firmy. Powyższe aplikacje pozwolą nam łatwiej przebrnąć przez czynności związane z komunikacją w formie zdalnej. Mamy nadzieję, że z łatwością wybierzecie coś dla siebie.

Podziel się:

Powiązane artykuły

Zalety i wady Shopify. Plusy i minusy platformy Shopify
Strony internetowe dla deweloperów