Zaprojektowaliśmy logo dla marki osobistej konsultanta i specjalisty do spraw marketingu, Adriana Prędkiewicza. Adrian zajmuje się planowaniem, wdrażaniem i ulepszaniem działań marketingowych i PR’owych dla firm. Przez lata efektywnie tworzy kompleksowe strategie komunikacji, wykonuje treści, kampanie efektywnościowe Ads i szkolenia dedykowane dla firm.
Początki współpracy - Tworzenie treści eksperckich
Nasza współpraca z Adrianem zaczęła się w 2019 roku, gdy wspólnie zaczęliśmy tworzyć treści eksperckie na naszego bloga firmowego. Na przestrzeni tego czasu udało nam się napisać i opublikować wiele tekstów, które do dziś służą użytkownikom i są dostępne na naszym blogu.
Marka osobista na przestrzeni lat stała się ważnym narzędziem jego działalności. Pojawiła się potrzeba unowocześnienia i dopasowania do obecnych trendów wszelkich materiałów reklamowych, prezentacji i treści marketingowych. Klient stopniowo zwiększał zakres działania związany z personal brandingiem, a w 2020 roku zauważył potrzebę wyraźnej zmiany.
Skutkowało to rozpoczęciem współpracy przy projekcie logo i identyfikacji wizualnej, która miała być spójna z wartościami przez niego reprezentowanymi i wybraną niszą rynkową. Wybrał nas ze względu na sprawny kontakt, dokładność wykonania i nieszablonowość dotychczasowych projektów, które spostrzegł w portfolio.
Wyzwanie - Nowy personal branding dla marki Adrian Prędkiewicz
Klient uznał, że cały branding wymaga wyraźnego ustrukturyzowania. Wykonane więc parę lat temu, spontanicznie, logo, przestało odpowiadać na pojawiające się potrzeby. Zarówno czcionki, jak kolorystyka i kształt musiały ulec zmianie. Miały stać się oryginalniejsze niż do tej pory.
Nowe logo personal brandu miało cechować nowoczesność, delikatność, lekkość i możliwość użycia w wielu kanałach. Wyzwaniem było stworzenie identyfikacji, która będzie różnić się od marek osobistych w branży marketingowej, konsultingowej i ma szansę kreować ten segment rynku.
Rozwiązanie - Innowacyjne i nowoczesne logo marki
Rozwiązanie, które doskonale sprawdziło się w tej sytuacji to wykorzystanie dwóch liter A i P, czyli inicjałów marki osobistej. Logotyp został stworzony w taki sposób, aby zależenie od punktu skupienia danej osoby, zobaczyła ona AD (od Adrian) lub AP (od Adrian Prędkiewicz).
Pozwoliło to na zwiększenie szansy zapamiętania przez odbiorcę symbolu marki osobistej i skłonienie do skupienia uwagi na dłużej niż to zazwyczaj ma miejsce.
Całość została uzupełniona minimalistycznie zaprojektowaną nazwą “Adrian Prędkiewicz”, gdzie celem było prawidłowe odczytanie znaku przez odbiorcę przy jednoczesnym użyciu możliwie małej liczby elementów. Zabieg ten może tworzyć skojarzenie z branżą, w której działa Adrian, gdzie mądrze wykonana, strategiczna liczba ruchów może być równie skuteczna lub skuteczniejsza niż szeroko zakrojone, lecz nieprzemyślane działania.
Rezultat - Akceptacja projektu, spójny Personal Branding
Idealnie udało nam się wpasować w preferencje i oczekiwania klienta, co skutkowało dużym entuzjazmem i akceptacją projektu. Wszystkie założenia zostały spełnione, a oczekiwania wyraźnie przewyższone, gdyż zostaliśmy zapytani o możliwość wystawienia rekomendacji jeszcze zanim zdążyliśmy o nią zapytać. Teraz marka osobista eksperta ds. marketingu jest spójna i w pełni identyfikuje się z osobą Adriana.
Logo manual
Wraz z projektem i materiałami, dostarczyliśmy, jak zazwyczaj to robimy, logo manual, czyli księgę stającą się przewodnikiem dla klienta. Zawiera między innymi budowę znaku, pole ochronne, firmową kolorystykę i zasady stosowania zaprojektowanego logo. Cały zakres księgi natomiast można rozszerzyć po przedstawieniu indywidualnych potrzeb.
A czym tak właściwie jest świadome budowanie marki osobistej?
Pojęcie samej marki pewnie jest Wam dobrze znane. Co jednak z marką osobistą? Czy można ometkować osobę tak, jak metkuje się firmy? Jakie są korzyści takiego działania?
Budowanie marki osobistej to składanie obietnicy potencjalnym partnerom, klientom lub pracodawcy. Słysząc nazwę UPS lub InPost wiesz już, że chodzi o paczki, dostarczanie produktów i szybkie dowożenie ich na miejsce. Podobnie sytuacja wygląda z personal brandingiem.
To niepisana obietnica dostarczenia wyników, efektów lub produktów według danej specyfikacji. Odbiorca słysząc dane imię i nazwisko wie już, czym zajmuje się dana osoba.
Mówiąc prosto, to połączenie tego, kim jesteś, co robisz i jakie rzeczy sprzedajesz innym. Możesz sprzedawać bowiem swoje umiejętności, swój czas jako profesjonalisty lub konkretne produkty ometkowane Twoim imieniem i nazwiskiem.
Budowanie personal brandu wiąże się jednak, podobnie jak w przypadku budowy marki firmy, z koniecznością podjęcia działań marketingowych. Szczęśliwie dla wszystkich osób, które zdecydują się jednak to zrobić, szczególnie w sektorze MŚP, droga ta okazuje się krótsza. Dzieje się tak dlatego, że ludzie bardziej ufają twarzy, konkretnej osobie, która się za czymś podpisuje niż bezosobowej marce.
Stąd też kreowanie wizerunku firmy za pomocą starannego doboru influencerów, którzy mają skojarzyć ją z konkretną cechą osobowości lub funkcją w społeczeństwie. Mają nadać jej szczególnej narracji.
Po co robić personal branding?
Możesz zastanawiać się, czy działania, które trzeba podjąć w drodze budowania marki osobistej opłacają się w perspektywie czasu. Przecież skoro kosztuje to tyle wyrzeczeń, dobrze by było, gdyby zwróciło się to w konkretnych liczbach, rachunku zysków i strat.
Trzeba wspomnieć, że nie zawsze inwestycja taka się zwraca, gdyż pod uwagę musimy wziąć dużo czynników, takich jak zakres usług i popyt na nie, jakość samych produktów i potencjalne ryzyko kryzysów wizerunkowych. Najczęściej swój personal brand budujemy po to, by:
- pokazać się jako zaufanego specjalistę w swojej dziedzinie,
- udowodnić, że można nam ufać, a za swoimi usługami i produktami stoimy murem,
- zdobyć przewagę konkurencyjną nad innymi podmiotami w branży,
- pokazać siebie i swoje kompetencje “z ludzkiej strony”,
- zmniejszyć dystans pomiędzy nami i odbiorcą,
- rozwinąć firmę i lepiej odpowiadać na zmieniające się potrzeby coraz większej części rynku.
Zanim przejdziemy do tego, jak tworzyć marki osobiste i rozwijać ich zasięg, zwróćmy uwagę na kluczowy aspekt, czyli same usługi lub produkty. Nawet najlepsi marketingowcy nie zreperują czasem efektów złej jakości, stąd na pierwszym planie zawsze powinniśmy mieć produkt.
Marketing i działania promocyjne na wielu frontach mogą natomiast zwiększać efekty uzyskiwane ze sprzedaży i wspierać firmę w długotrwałej ekspansji. Najlepiej jednak w pierwszej kolejności skupić się na trzonie biznesu i kompetencjach, a następnie na wizerunku. Jeżeli mamy to pierwsze, czas przejść do kolejnych kroków.
Wspomniany wyżej wątek trafnie rozwija Tomasz Miler z Miler Menswear w wywiadzie dla kanału Przygody Przedsiębiorców. Materiał przedstawia też wiele praktycznych wskazówek, które umożliwiły za pomocą, między innymi, marki osobistej, rozwinąć firmę do poziomu ponad trzydziestu pracowników.
Nie ukrywajmy, że marka wpływa również na cenę. Przykładowo trenerzy personalni z silnymi markami osobistymi potrafią wyceniać godzinę swojej pracy z klientem na kwoty sięgające kilkuset złotych, a inni, nie posiadający takiej przewagi, utrzymują ceny na poziomie kilkudziesięciu złotych.
Przykłady silnych marek osobistych na rynku lokalnym i międzynarodowym w biznesie
Przykładów personal brandów jest coraz więcej z biegiem czasu, gdyż specjaliści z różnych branży mają świadomość przewag, jakie wiążą się z jej budowaniem. Otaczają nas marki takie jak Alexander Wang, Tom Ford, Elon Musk, Seth Godin, Anthony Robbins i każda z nich przywodzi na myśl inne emocje. Nie można jednak zaprzeczyć, że nie są one obojętne dla odbiorcy, bo z czymś się kojarzą. To efekt długoletniej pracy.
Przykład silnych marek osobistych, na których zbudowano firmy w Polsce:
- Julia Wieniawa i jej marka kosmetyczna Jusee
- Tomasz Miler i Miler Menswear
- Marcin Osman i OSMpower
- Jakub Grabowski i Mr. OH / MISS TI
Jak rozwijać markę osobistą krok po kroku?
Skoro już wiesz, w czym pomoże Ci własna marka osobista, czas na odkrycie kart dotyczących procesu jej budowania. Co będzie Ci potrzebne, aby przejść przez ten proces efektywnie i wygenerować satysfakcjonujące wyniki? Poniżej przedstawiliśmy plan, który pomoże Ci rozwinąć skrzydła w tym temacie. Podążając za wskazówkami i angażując się w każdą z nich masz duże szanse na długotrwały sukces.
Wybór swojego segmentu rynku
Nie od dziś wiadomo, że najczęściej, gdy coś jest dla każdego, jest również dla nikogo. Jeżeli chcesz zwiększyć szanse powodzenia swoich działań, powinieneś dokładnie sprecyzować swoją branżę, niszę, segment rynku.
Tylko wtedy będziesz w stanie, w kolejnym kroku, scharakteryzować klienta, na którym najbardziej Ci zależy. Mówimy na to persona. Uchodzi ona za jeden z najważniejszych elementów strategii marketingowej, gdyż nie wiedząc, do kogo chcesz trafić, nie będziesz wiedział, gdzie się pojawić, jak często i z jakim materiałem.
Tworząc personę dla treści marki osobistej odpowiedz sobie na następujące pytania:
- kim jest osoba, do której chcesz trafić? (demografia)
- czym zajmuje się w życiu? (praca)
- jak wygląda jej typowy, rutynowy dzień? (rytuały)
- jakie ma cele? (wartości)
- jakich rzeczy się boi? (strach)
Później możesz natomiast uzupełnić następujące zdanie:
Moja marka osobista (... produkt / usługa) pomaga (... segment odbiorców), którzy chcą (... cel).
Robię to przez (... czasownik, np. zwiększanie, zmniejszanie) (... problem) oraz (... aktywa)
Dokładniej opowiada o tym temacie Jacek Kłosiński w swoim cyklu materiałów, który nazwany przez niego został “tygodniem z marką osobistą”.
Dlaczego ktoś ma Cię obserwować? Oferowana wartość
Według teorii ekonomii wdzięczności, którą opisał Gary Vaynerchuk w swojej książce o tym samym tytule, wartość, którą oferujesz wróci do Ciebie w postaci nowych kontraktów, partnerów i większych przychodów.
Grunt to… niczego nie oczekiwać i w sposób usystematyzowany, regularnie, odpowiadać na potrzeby rynku i grupy docelowej określoną wartością. Wartość ta może mieć formę np. darmowego materiału (np. z możliwością uzyskania jego obszerniejszej części za opłatą), próbki usługi (np. 30 dni okresu testowego przed podjęciem decyzji o wykorzystywaniu oprogramowania na stałe) lub bloga edukacyjnego (np. w dziedzinie dekoracji mieszkania, jako sprzedawca produktów dekorujących wnętrza).
Wtedy osoby mają motywację, aby Cię obserwować, gdyż czerpią z tego realne korzyści. Pomagasz im dotrzeć do celów. Są one również skłonne odwdzięczyć się Tobie za uzyskaną wiedzę korzystając z Twoich usług lub kupując produkty.
Zdecyduj więc na tym etapie, jaką zmianę chcesz wprowadzić i co zaoferować, aby Twoja komunikacja nie przypominała słupa ogłoszeniowego.
Kanały budowania marki osobistej
Jeżeli wykonałeś powyższe, czas na określenie kanałów komunikacji, które posłużą Ci w osiąganiu strategicznych celów personal brandingu. Musisz zdecydować, na podstawie strategii i stworzonych person, gdzie warto być, aby osiągnąć dany efekt.
Przykładowo, jeżeli Twoją grupą docelową są kobiety w przedziale 25 - 35 lat może warto pomyśleć o tworzeniu treści na Instagramie. Jeśli natomiast kierujesz swoje usługi i komunikację do profesjonalistów, może lepiej będzie całkowicie zrezygnować z Instagramu na rzecz LinkedIn’a lub własnego podcastu.
Dobierając spójnie ze strategią kanały minimalizujesz ryzyko, że Twoje treści będą trafiały w próżnię.
Przykłady kanałów marketingowych:
- pisma branżowe skupione według Twojej specjalności i wypowiedzi eksperckie w nich,
- własny podcast tematyczny,
- cykle edukacyjne w portalu Facebook,
- specjalistyczny, ekspercki blog branżowy,
- otwarte wydarzenia, prelekcje i sponsoring,
- systematycznie prowadzony profil na LinkedIn,
- wydana fizycznie książka.
W rzeczywistości pomysłów i kanałów komunikacji jest jednak tyle, że nie sposób ich zliczyć. Ogranicza nas tutaj tylko wyobraźnia i odbiorca, bo przecież nie wszędzie będzie on obecny i chętny, aby konsumować nasze treści.
Plan pracy nad marką osobistą
Jeśli udało Ci się dojść do tego punktu i wykonać wszystkie zadania z powyższych, czas na plan, który pozwoli Ci dotrzeć do określonych celów i monitorować wyniki. Możesz wykonać taki plan np. na 12 miesięcy, podczas których zwiększysz wybrane wskaźniki.
Wyznacz KPI do osiągnięcia - wybierz kilka mierników, które pozwolą Ci zweryfikować, czy to, co robisz, ma sens i jest warto angażować się w to dalej czasowo. Przykładem takiego postanowienia w przypadku rozwoju bloga może być:
- osiągnięcie liczby 1 000 unikalnych użytkowników miesięcznie pisząc 12 artykułów rocznie.
Warto też określić, co zrobimy z kierunkiem naszego personal brandu, gdy nie uda nam się osiągnąć założonego celu. Czy będziesz próbował zmienić kanał komunikacji? Czy zmienisz branżę, w której działasz? A może przemodelujesz strategię i segment klientów, do których kierujesz przekaz?
Posiadając dane po pierwszych działaniach wyciągniesz lepsze wnioski, lecz aby to zrobić potrzebujesz już od początku określić swoje punkty odniesienia, mierniki.
Następnie zbuduj w sobie systematyczność postanawiając, że np. raz w tygodniu, przez 4 godziny, będziesz zajmował się tylko kreowaniem marki osobistej i działaniami marketingowymi z tym związanymi. Budując w sobie taką regularność, metodą małych kroków jesteś w stanie wypracować ogromne rezultaty.
Nauka o marce osobistej - Kogo warto obserwować?
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o skutecznym tworzeniu i rozwijaniu zasięgu marki osobistej, skorzystaj z wiedzy dostępnej bezpłatnie w internecie. W Polsce bez problemu znajdziesz wiele kursów online, książek i darmowych artykułów, wraz z wideo na YouTube, gdzie praktycy opowiadają o każdym elemencie skutecznej marki.
Kilka z autorytetów w tej dziedzinie, które warto śledzić w mediach społecznościowych i na YouTube:
- Mirek Burnejko
- Marcin Osman
- Jacek Kłosiński
- Joanna Ceplin
- Paweł Tkaczyk
Podsumowanie i rola identyfikacji wizualnej w personal brandingu
Dochodzimy do punktu, w którym musimy przypomnieć rolę identyfikacji wizualnej, która pomaga w kreowaniu skutecznej marki. Jeżeli chcesz osiągać lepsze wyniki i zwiększyć szanse na zapamiętanie Twojej działalności, powinieneś rozważyć logotyp. Pomoże on, z pomocą danej kolorystyki, kształtu i odczuć przy odbiorze, “rozgościć się wygodnie” w świadomości Twojego odbiorcy.
Niech ten artykuł dobrze Ci służy w drodze do większych zasięgów, lepszych efektów i rozpoznawalności na zdefiniowanym przez Ciebie rynku.