Blog

Naming w budowie start-upu - Jak wybrać nazwę firmy?

Naming - jak wybrać ciekawą nazwę dla firmy?

Naming (z ang. nazewnictwo), czyli proces wyboru nazwy firmy to aspekt, o który powinniśmy zadbać już na samym początku. Wbrew pozorom naming start-up’u, a zwłaszcza internetowego, nie jest taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Warto pamiętać, że raz wybrana nazwa prawdopodobnie będzie nam towarzyszyć przez cały okres działalności, a chęć jej zmiany na późniejszym etapie może być kosztowna. Jak wybrać odpowiednią nazwę dla swojej firmy?

Spis Treści

Naming - Dlaczego nazwa firmy, a zwłaszcza start-up’u internetowego, jest taka ważna?

John Compton, który był prezesem Quaker Oats zauważył, że gdyby zostawić mu nazwę jego firmy, a odebrać wszystkie inne aktywa, miałby jej najcenniejszą część. Gdyby odebrać największym firmom, również internetowym, ich nazwy, prawdopodobnie szybko by zbankrutowały. Naming stał się bardzo ważnym aspektem przy zakładaniu start-up’ów. Zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w tego typu element niż podejmować później próby zmiany wymyślonej “od ręki” nazwy. Wybór nazwy firmy powinien być procesem całkowicie świadomym. Przy namingu warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka ponadczasowych zasad.

Jak wybrać nazwę firmy?

Naming to proces, podczas którego warto kierować się co najmniej kilkoma zasadami. Biorąc je pod uwagę znacznie zwiększamy szanse na pozytywny odbiór nazwy wśród potencjalnych współpracowników, klientów i partnerów biznesowych.

Psychologia

Nazwa startup'u mówi wiele o biznesie, założycielach, jaj misji i celach. Co myślą ludzie, gdy pierwszy raz usłyszą nazwę twojego startup'u, ma spore znaczenie. Pierwsze wrażenie, jakie zrobimy na partnerach biznesowych i klientach, to co na początku pomyślą o naszej firmie, gdy usłyszą lub zobaczą nazwę firmy i to z czym się ona kojarzy (jak bogactwo lub prestiż) mają ogromne znaczenie.

Psychologia i naming
Pomysł na nazwę firmy ma znaczenie psychologiczne

Zakładając firmę musimy wiedzieć, że negatywnie kojarząca się nazwa, może negatywnie wpływać na wizerunek i na postrzeganie jej w otoczeniu biznesowym. Oczywiście nazwa firmy nie musi kojarzyć się wszystkim pozytywnie, na pewno znajdzie sie garstka osób której nazwa się nie podoba i tym samym ma negatywne skojarzenia, to naturalne. Jeśli jednak postrzeganie jest odwrotne, to nadszedł czas na zmianę.

Dostępność

Bez względu na wszystko, przepisów nie ominiemy. Przed wyborem nazwy powinniśmy sprawdzić, czy jest dostępna i nikt nie zastrzegł jej wcześniej dla innej firmy. Wybierając zajętą przez kogoś nazwę możemy niepotrzebnie narazić nasz start'up na niepotrzebne procesy sądowe i dodatkowe koszty. Sprawdźmy także, czy wolna jest domena z nową nazwą naszej firmy i czy nie będziemy mieć problemów z utworzeniem kont we wszystkich mediach społecznościowych. Dopiero potem możemy nabrać większej pewności i podjąć decyzję.

W dzisiejszym świecie większość firm istnieje w internecie. Ciekawe nazwy firm sprawdzajmy również pod kątem dostępności domeny, która będzie obsługiwała naszą stronę www.

Najlepszą drogą w tym zakresie będzie zatrudnienie profesjonalisty, który poprowadzi Cię przez proces weryfikacji prawnej Twojej nazwy. Jeśli martwisz się, że nazwa Twojej firmy może być używana w innej branży, możesz przeprowadzić wyszukiwanie znaków towarowych, sprawdzając wszystkie patenty. Istnieją tysiące przewodników w Google na temat badań nad znakami towarowymi. Jeśli jednak zatrudnisz profesjonalistę, uzyskasz bardziej szczegółowe informacje.

Prostota nazwy

Mówi się, że gdyby trzeba było określić średnią długość wszystkich nazw największych firm na świecie, wynosiłaby ona nieco ponad sześć liter. Nazwa z założenia powinna być prosta zarówno w brzmieniu, jak w pisowni, wyglądzie, wymowie i w przekazie.

Dobrze jak nazwa jest krótka. Długie nazwy są problematyczne z wielu powodów. Długa nazwa spowoduje konieczność wybrania długiej nazwy domeny czyli długi adres URL. Powinniśmy także przewidzieć, nagłówki i tytuły kont w mediach społecznościowych, których możesz chcieć w przyszłości używać. Nazwy na Twitterze kończą się na zaledwie 15 znakach, więc lepiej za wczasu zadbać o w miarę krótką nazwę.

Co jeśli wszystkie domeny są już zajęte? Sprawdźmy oferty domen na giełdach i aukcjach domen lub zapoznajmy się z szeregiem nowych końcówek domen tak zwanych nTLD (np. .design, .agency, .top, .ski itd.)

Zwróćmy wcześniej uwagę na to, czy planujemy rozwój naszego start-up’u internetowego na arenie międzynarodowej. Jeżeli tak, naming powinien uwzględniać ten aspekt. Możliwość wymowy nazwy ma być wtedy łatwa bez względu na narodowość potencjalnego odbiorcy i jego języka.

Jeśli ludzie będą mieli kłopot z wypowiedzeniem nazwy firmy, najprawdopodobniej ubędą unikać jej wymawiania. Obejrzyj interesujący film Pauliny Mikuły prowadzącej kanał na YouTube o nazwie "Mówiąc inaczej", na temat trudności jakie może przysporzyć kłopotliwa nazwa marki.

Nie przesadzajmy z użytkowaniem różnego rodzaju skrótów, ponieważ najczęściej nic nie znaczą dla naszego odbiorcy. Przykładowo skrót KLS może mieć sens jedynie po zinterpretowaniu. Unikajmy podobnych sytuacji i postarajmy się możliwie ułatwić sobie życie.

Zapamiętywalność nazwy

Najlepsza sytuacja to taka, gdy naming i gotowa nazwa firmy kojarzy się z branżą, w której ona działa. Jeżeli to nam się uda, późniejszy proces pozycjonowania marki i promocji usług lub produktów przebiegnie znacznie prościej niż można się spodziewać. Przed ostateczną decyzją warto zdecydować się na badania, podczas których udowodnimy łatwość w zapamiętywaniu danej nazwy. Jeżeli szukamy innych sposobów, aby łatwiej zapadać klientom w pamięć, wyraźnie wyróżnijmy się wśród konkurencji z naszego sektora. Kolejna firma budowlana z cząstką “bud” w nazwie prawdopodobnie nie będzie cieszyła się dużą popularnością, skoro istnieje co najmniej kilkanaście firm, które wpadły wcześniej na ten sam pomysł.

Najlepsze nazwy firm, to takie które można łatwo wymówić i przeliterować, to nazwy, które potencjalni klienci częściej zapamiętują. Gdy Twoi zadowoleni klienci będą dzielić się nazwą Twojej firmy z rodziną i przyjaciółmi, będą działać jak "dobre duchy" Twojej marki. Wybór gładkiej, czystej nazwy znacznie ułatwia proces komunikacji.

Uniwersalność i ponadczasowość nazwy firmy

Najlepsza marka to taka, która będzie równie aktualna za dwadzieścia, czy pięćdziesiąt lat. Pewnie każdy przyzna, że stworzenie nazwy, która miałaby być tak samo aktualna na przestrzeni czasu mimo nieustannie zmieniających się preferencji konsumentów może przyprawiać o dreszcze. Gdyby jednak zadbać o wszystkie powyższe warunki, wszystko jest możliwe. Oczywiście musimy też zadbać o inne elementy strategii marketingowej naszej firmy.

Nazwa firmy - naming - cechy charakterystyczne dobrej nazwy
Cechy dobrej nazwy firmy

Proces, czyli podstawowe kroki przy samodzielnej kreacji nazwy firmy

Czujesz się na siłach, aby samemu stworzyć nazwę dla swojej firmy? Zobacz jakie podstawowe kroki proponujemy podjąć, aby ten proces zakończył się powodzeniem.

  1. Wymyślmy i zapiszmy kilkadziesiąt satysfakcjonujących nas propozycji. Zapisujmy wszystko co przyjdzie nam do głowy. Zróbmy "burzę mózgów" w firmie lub w domu.
  2. Wybierzmy te propozycje, które wydają nam się najlepsze. Niech to będzie 5 - 7 wybranych nazw.
  3. Jeśli wymagana jest wolna domena, sprawdzamy jej dostępność.
  4. Każdą z propozycji, wstępnie zweryfikujmy w bazach online Urzędu Patentowego RP. Uzyskamy w ten sposób 95% prawdopodobieństwo, że prezentowana nazwa nie jest zarejestrowana.
  5. Proponowane nazwy zweryfikujemy również w Google – 20 pierwszych rezultatów.
  6. Jeśli nazwy są wolne, sprawdźmy czy nie posiadają negatywnego znaczenia w innych, kluczowych dla branży językach.

Dzięki w/w krokom unikniesz podstawowych zagrożeń, jakie niesie za sobą samodzielna próba wymyślenia nazwy dla powstającego startup'u.

Naming i praca z agencją - Która oferta i cennik będą godne uwagi?

Wiele osób, które startują ze start-up’em, zwłaszcza w branży internetowej, zastanawia się, czy zlecenie naming’u na zewnątrz jest dobrym pomysłem. Wybór złej nazwy na początku działalności to duże ryzyko, szczególnie dla start-up’u, który walczy o oszczędzenie każdej złotówki. Wbrew powszechnym opiniom postawienie wszystkiego na jedną kartę i wymyślenie nazwy na własną rękę, a szczególnie, gdy brakuje w zespole kompetencji marketingowych, może być bardziej kosztowne niż zlecenie całego procesu profesjonalistom. Przy wyborze agencji w pierwszej kolejności spójrzmy na jej poprzednie projekty, aby określić, czy zapewni nam jakość usług, jakiej oczekujemy.

Przykładem nazwy którą stworzyła nasza agencja jest nazwa platformy internetowej Ankiety Pro Bono, którą prowadzi firma badawcza IMAS International. Naming który stworzyliśmy był pierwszym etapem dalszych prac: projektu logo i strony internetowej.

Naming i logo dla Ankiety Pro Bono
Projekt logo i nazwy dla platformy badawczej Ankiety Pro Bono

Teraz już wiesz, jak przejść przez proces, jakim jest naming efektywnie i z dobrymi skutkami. Raz, a dobrze wymyślona nazwa firmy będzie przynosić korzyści prawdopodobnie przez cały okres istnienia przedsiębiorstwa.

Ale... jeśli agencja która podjęła się zadania zbudowania nazwy dla marki, wykonała prace z efektów której nie jesteś zadowolony, powiedz to. Nazwa będzie służyć Tobie i firmie przez długi czas i będziesz musiał z nią żyć, więc nie akceptuj nazwy, której nie lubisz i która Ci się nie podoba.

A może wybrać gotową nazwę dla swojej firmy?

Gotowa nazwa to taka, która została już stworzona i jest dostępna do wykorzystania. Wybierając gotową nazwę, oszczędzamy czas i wysiłek potrzebny na stworzenie nazwy od zera. Gotowa nazwa może również być dobrym rozwiązaniem, ponieważ została już przebadana pod względem dostępności prawnej, no a przynajmniej powinna :) Możemy też łatwiej ocenić czy dana nazwa jest ciekawa i unikatowa.

Jak znaleźć ciekawą i gotową nazwę dla swojego biznesu?

Proces znalezienia idealnej gotowej nazwy dla swojego biznesu może być prostszy, niż się wydaje. Istnieje wiele platform internetowych, które oferują gotowe nazwy dla start-upów. Możemy przeglądać różne kategorie i wybierać nazwy, które odpowiadają naszym preferencjom i wartościom firmy. Ważne jest, aby wybrać taką, która będzie dostępna prawnie, będzie miała wolną domenę (lub sprzedawaną w pakiecie) i będzie ciekawa i będzie godnie reprezentować naszą firmę.

Gdzie znaleźć gotowe nazwy dla start-upu?

Istnieje wiele platform internetowych, które oferują gotowe nazwy dla start-upów. Możemy przeglądać różne kategorie i wybierać nazwy, które odpowiadają naszym preferencjom i wartościom firmy. Przykładem takiej platformy w Polsce jest Rmarket.pl, gdzie znajdziemy szeroki wybór gotowych nazw dla różnych branż i dziedzin działalności. Co istotne, serwis oferuje nazwy w pakiecie z domeną zarejestrowaną dla tej nazwy, a czasem i z gotowym do użycia, zaprojektowanym logotypem.

Jeśli Nasza przyszła firma posiada aspiracje globalne i zależy nam na międzynarodowej nazwie z domeną .com i gotowym logo, może warto zainteresować się serwisem Novanym.com, który oferuje gotowe nazwy wraz domenami z rozszerzeniem .com i zaprojektowanym logo w jednym pakiecie.

Gotowa nazwa, logo i domena
Pakiety nazw, domen i gotowego logo na stronie Novanym.com

Aspekty prawne związane z wykorzystaniem gotowej nazwy

Przy wyborze gotowej nazwy dla naszego biznesu ważne jest, aby upewnić się, że nazwa jest dostępna prawnie i nie narusza praw autorskich innych firm. Przed rejestracją nazwy warto skonsultować się z prawnikiem lub specjalistą ds. własności intelektualnej, aby upewnić się, że nasza nazwa jest legalna.

Podsumowanie

Stworzenie nowej nazwy dla firmy wg zasad opisanych w tym artykule może wydawać się trudne i czasochłonne. Jednak w naszej ocenie warto podjąć wysiłek i stworzyć nazwę szytą na miarę naszego przedsiębiorstwa. Będzie ona z firmą przez długie lata, może dziesięciolecia i dłużej.

Wybór gotowej nazwy dla swojego start-upu może być prostszy niż tworzenie nazwy od zera. Niekiedy można pokusić się o takie rozwiązanie zwłaszcza, jeśli czas na jej stworzenie ma kluczowe znaczenie. Co do zasady jednak, pośpiech w procesie tworzenia nazw dla firmy jest nie wskazany.

Podziel się:

Powiązane artykuły

Webflow CMS zarządzanie treścią
Zalety i wady Shopify. Plusy i minusy platformy Shopify